İstanbul Modern’den Çevrimiçi Sanatçı Filmleri Sergisi!

Yazan: Ayşe Ebru

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını çevrimiçi (online) bir sergi olarak gerçekleştiriyor. 13. yılında olan program bu sene “lisan” konusuna odaklanıyor. Programdaki sanatçı filmleri İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden 29 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında görülebilir

İstanbul Modern, alınan tedbirler kapsamında her yıl müzede gerçekleştirilen programı bu yıl çevrimiçi bir sergi olarak sunuyor. Program ve içeriğini İstanbul Modern küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci’nin oluşturduğu Artists’ Film International 2020 çevrimiçi sergisinde sekiz film gösteriliyor.

Bu kapsamda sergide yer alan sanatçılar, Ergin Çavuşoğlu (İstanbul Modern, Türkiye), Yu Guo (KWM artcentre, Pekin, Çin), Ailbhe Ní Bhriain (Crawford Sanat Galerisi, Cork, İrlanda), Francesco Pedraglio (GAMeC / Bergamo Modern Çağdaş Sanat Merkezi, İtalya), Raqs Media Collective (Project 88, Mumbai, Hindistan), Lerato Shadi (Friends of Iziko South African National Gallery, Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti), Rhea Storr (Whitechapel Gallery, Londra, Birleşik Krallık) ve Lisa Tan (Bonniers Konsthall, Stockholm, İsveç).

Program 2020 yılında, hem bireylerin düşüncelerini ifade etmeleri için bir araç hem de dünyayı nasıl algıladığımızı, nasıl ifade ettiğimizi belirleyen önemli bir unsur olan “lisan” üzerine odaklanıyor. Ait olduğu toplumu oluşturan bireyler arasında bir iletişim aracı olmanın ötesinde, aynı zamanda kültürel birikimi de temsil eden lisan teması ve bu başlığa ilişkin farklı açılımlar Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programında yer alıyor.

2020’in konuğu Ergin Çavuşoğlu

Programa bu yıl, İstanbul Modern’in davetiyle, sanatçı Ergin Çavuşoğlu katılıyor. Çavuşoğlu’nun “Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç” adlı videosu 2020 yılı içinde hem İstanbul Modern’in internet sitesinde hem de programın uluslararası ortaklarında gösteriliyor.

Çevrimiçi Sanatçı Filmleri
ÇEvrimiçi Sanatçı Filmleri – Arzu Patikaları

Çevrimiçi söyleşi 30 Nisan’da

Sergi küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci programın 2020 konuğu Ergin Çavuşoğlu ile 30 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştiriyor. Soru-cevap oturumunun da olacağı çevrimiçi söyleşi, internet tabanlı bir yazılım üzerinden yayınlanacak ve 100 kişinin katılımıyla sınırlı olacak. Söyleşi kaydı daha sonra İstanbul Modern’in YouTube kanalına yüklenecek.

Söyleşi linki:
https://us02web.zoom.us/j/82057547344?pwd=NXAzSEFnZ3V2R0ZJSEJQcjMvaXhvUT09

8 sanatçı filmi

İstanbul Modern internet sitesi üzerinden izlenebilecek programda yer alacak filmler: “Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç” (Ergin Çavuşoğlu), Jiéjiè (Büyüleşme)” (Yu Guo), “Yazıtlar (Bir Burada Şimdi)” (Ailbhe Ní Bhriain), “Saat Yönünün Tersine Anlatı (6 takımyıldız)” (Francesco Pedraglio), “Zaman Yolculuğu için Şifreler” (Raqs Media Collective), “Mabogo Dinku” (Lerato Shadi), “Junkanoo Sohbeti” (Rhea Storr) ve “Senin Resimlerim” (Lisa Tan) 29 Nisan-31 Mayıs tarihleri arasında izlenebilir.

Ergin Çavuşoğlu kimdir?

1968 yılında Tirgoviste, Bulgaristan’da dünyaya gelen Ergin Çavuşoğlu, yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürüyor. Çavuşoğlu, Sofya’da Ulusal Güzel Sanatlar Okulu “Iliya Petrov”da başladığı eğitimine İstanbul’da Marmara Üniversitesi’nde devam etti. Sanatçı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’daki Goldsmiths College’da yüksek lisans ve Portsmouth Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Çoğunlukla video ve ses yerleştirmeleri üreten Çavuşoğlu’nun çalışmaları genellikle özel ve kamusal olanın kesiştiği kent mekânlarında geçer. Sanatçının “eşik” olarak tanımladığı bu alanlar, kişiler ve bulundukları çevre arasında bir sınır işlevi görür. Ergin Çavuşoğlu’nun “Arzu Patikaları / Tarot ve Satranç” adlı çalışması insan davranışlarının evrensel niteliklerini ve bunların geçmiş, şimdi ve gelecek ile ilişkilerini ele alıyor. Sanatçının Italo Calvino’nun Kesişen Yazgılar Şatosu (1973) adlı kitabında yer alan edebi ifadeler merceğinden betimlediği video, edebiyattan ödünç aldığı farklı unsurlarla çok katmanlı bir anlatıma dönüşüyor. “Arzu Hatları / Tarot ve Satranç” başlıklı videoda aktarılan anlatı, Shakespeare’in Hamlet, Macbeth ve Kral Lear eserlerine olduğu kadar Faust ve Oedipus gibi klasiklere de gönderme yapıyor.

Çevrimiçi Sanatçı Filmleri
Çevrimiçi Sanatçı Filmleri – Arzu Patikaları

20 sanat kurumunun ortaklığıyla

Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 20 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ediyor. Bu kapsamda video sanatıyla ilgili araştırmalarını birbirleriyle paylaşan kurumlar, her yıl belirli bir tema çerçevesinde ülkelerinden bir sanatçı ve çalışmasını seçerek programa katılıyor. İstanbul Modern, geçmiş yıllarda programa Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu, Bengü Karaduman, Burak Delier, Vahap Avşar, Zeyno Pekünlü, Cengiz Tekin, Pelin Kırca ve Senem Gökçe Oğultekin’in videolarıyla katılmıştı.

Artists’ Film International 2020 Program Ortakları

 • Ballroom Marfa, Marfa, Teksas, ABD
 • Belgrade Cultural Centre, Belgrad, Sırbistan
 • Bonniers Konsthall, Stockholm, İsveç
 • CAC / Vilnius, Litvanya
 • CCAA / Centre for Contemporary Arts Afghanistan, Kabil, Afganistan
 • Crawford Sanat Galerisi, Cork, İrlanda
 • Fundación PROA, Buenos Aires, Arjantin
 • GAMeC / Bergamo Modern Çağdaş Sanat Merkezi, İtalya
 • Hammer Museum, Los Angeles, ABD
 • Friends of Iziko South African National Gallery, Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti
 • KWM artcenter, Pekin, Çin
 • Mohammad veMahera Abu Ghazaleh Vakfı, Amman, Ürdün
 • Moskova Modern Sanat Müzesi, Moskova, Rusya
 • n.b.k. / Neuer Berliner Kunstverein Video – Forum, Berlin, Almanya
 • Para Site, Hong Kong
 • Project 88, Mumbai, Hindistan
 • Tromsø Kunstforening, Tromsø, Norveç
 • Varşova Modern Sanat Müzesi, Varşova, Polonya
 • Whitechapel Gallery, Londra, Birleşik Krallık

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir