Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? | Ezel Akay

Yazan: Ayşe Ebru

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Yönetmen : Ezel Akay
Senaryo : Levent Kazak
Oyuncular : Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Şebnem Dönmez, Güven Kıraç, Levent Kazak, Ayşe Tolga, Ayşen Gruda, Altay Özbek, Hasan Ali Mete, Serdar Gökhan, Ragıp Savaş
Yapımcı Firma : İfr A.Ş
Türü : Tarihi, Komedi
Yapım Yılı : 2005/2006
Ülkesi : Türkiye
Süresi : 135 dakika

Filmin Konusu:
Ezel Akay’ın yönetmenliğini yaptığı Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, 14. yüzyılda Bursa’da geçmektedir. Anadolu’da yaşayan bütün devlet ve beylikler, Moğol saldırılarından bıkmış, akın akın Bursa’ya yerleşmektedir. Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı bir dönemdir.

hacivat-karagöz-neden-öldürüldü-1

Karagöz, Moğol vergi memurlarından kaçıp annesiyle Bursa’ya gelen, cahil ancak çok zeki bir Türkmen göçeridir. Hacivat ise devletlerarası haber götürüp getiren bir elçidir. Zeki, lafazan, zevk ve eğlenceye düşkün bir fırsatçıdır. O da Moğol’lardan kaçıp Bursa’ya gelmiştir. Karagöz’ün hasta ineğini satın alır ve böylece tanışırlar. Hacivat, Karagöz’deki doğal yeteneğin farkına varır ve yararlanmak ister.

hacivat-karagöz-neden-öldürüldü-2

Kendisi sürekli savaşta olan ve zaman zaman şehre gelen Orhan Gazi, Bursa şehrine kendi ismi ile anılacak bir cami yaptırmak istemektedir. Hacivat ve Karagöz birlikte bu cami inşaatında çalışmaya başlarlar, ancak yaptıkları işten çok mizah yönü kuvvetli sohbetleriyle hemen fark edilirler.

hacivat-karagöz-neden-öldürüldü-3

Şehrin ileri gelenlerinin düzenlediği davetlere çağrılmaya başlarlar. Ancak herkesin günahını yüzüne söyleyen mizah anlayışları yüzünden kısa zaman içinde başları derde girecektir.

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

1 yorum

evren 26 Şubat 2008 - 12:35

cok iyi bir film ozelikle eglenceli bir film islemek istyenler icin birebir

Cevapla

Yorum Bırakın