Filmamed Belgesel Film Festivali Bugün Başlıyor!

Yazan: Gamze Çakan

7 yldır dzenlenen ve dünyanın her yerinden sinema emekçilerini, sinemaseverleri buluşturan Filmamed Belgesel Film Festivali bugün başladı. Toplumsal sorunları yanstan bir film programı olan festivalde, Rojava’dan Avrupa’dan, Amerika’dan Uzakdoğu ve Ortadoğu’dan 44 adet film yer alıyor.

Festival ekibinin yaptığı açıklama şu şekilde:

Bu yıl 8-12 mayıs arasında 7. kez zengin bir belgesel film seçkisiyle buluşturacak olan Filmamed Belgesel Film Festivali’nden, yaşamı güzelleştirmek için emek veren tüm insanlarımıza merhaba diyoruz. Belgesel sinema emekçilerinin de belgesel sinema seyircisinin de özel olduğunun farkındayız. Savaş, göç,baskı, sansür, yoksulluk, doğanın tahribi gibi yaşamın bir bütünen adeta kuşatma altına alındığı koşullarda insan kalabilmenin, direnmenin ve güzel olana dair umudu yaratmanın hikayelerini bularak ve bu hikayeleri oya gibi işleyerek bize ulaştıran sinema emekçilerinin bu hikayelerini seyirci ile buluşturmak bizim için çok değerli bir emek sürecidir.

Bu yıl festivalde en çok öne çıkan iki tema var: Birisi göç, diğeri ise kadınların direniş ve yeni bir dünya yaratma hikayeleri. Ve şüphesiz bu festivalin bu yılki en önemli ve bizi en çok gururlandıran yönü festivalde gösterilecek kırk dört filmden yirmisinin yönetmeninin kadın olmasıdır. Kadınların kamerasından yaşamı tarif etmenin, izleyicide de önemli etkiler yaratacağına inanıyoruz. Bu seneki festival afişimizde bakan ve gören kadının, baktığı ve gördüğü yere dikkat çekmek istedik. Bir film, bütün hayatı değiştirmez ama bütün hayatımızı değiştirmemize kaynaklık edecek bir fikir bir filmin bir yerinde saklı olabilir.

Festivalin programı aşağıda yer almaktadır.

Festival kitapçığıına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın