David Oyelowo ve Rosemund Pike’ın Rol Aldığı ‘A United Kingdom’ın İlk Fragmanı Yayında!

Yazan: Gamze Çakan

Dünya prömiyerini önümüzdeki ay Toronto Film Festivali’nde yapacak olan ‘A United Kingdom’, aynı zamanda ekim ayında düzenlenecek olan 60. BFI Londra Film Festivali’nin de açılış filmi olacak. Yönetmenliğini daha önce ‘A Way of Life’ ve ‘Belle’ filmlerini yöneten Amma Asante’nin yaptığı film, 20. yüzyılın en büyük yasak aşklarından birini anlatıyor.

1940’lı yıllarda bir Afrika ülkesi olan Bechuanaland (günümüzde Botsvana) Kralı Seretse Khama’nın Londra ofis çalışanı Ruth Williams ile başlayan aşkı sonrasıda aileleri başta olmak üzere İngiliz ve Güney Afrika hükümetleri tarafından yapılan muhalefeti anlatan film, Susan Williams’ın “Colour Bar” romanından uyarlandı. Senaryosunu Guy Hibbert’ın kaleme aldığı ‘A United Kingdom’ın başrollerini ise David Oyelowo ve Rosemund Pike paylaşıyor. Oyelowo’nun Seretse Khama’yı, Pike’In ise Ruth Williams’ı canladırdığı filmin kadrosunda ayrıca Jack Davenport, Terry Pheto, Tom Felton, Arnold Oceng, Jack Lowden ve Laura Carmichael bulunuyor.

Daha önce ‘Selma’ filminde Martin Luther King Jr’ı canladıran David Oyelowo Seretse Khama karakteriyle, ırklararası entegrasyona yardımcı olan bir başka kahramanı canlandırarak kariyerine bir kilometre taşı daha ekliyor. ‘Gone Girl’ ve ‘A Long Way Down’ gibi pek çok filmde rol almış Rosemund Pike da Ruth Williams için iyi bir tercih olmuş.

EW dergisiyle yaptığı bir söyleşide Oyelowo, Seretse Khama karakteri hakkında şunları söylüyor. “Sadece birbirlerine aşık oldukları için etmek zorunda kaldıkları mücadele beni öylesine sarstı ki, resmen kendimden geçtim. Hikayeyi okurken daha önce sinemaya aktarılmış bu büyüklükte bir Afrika aşk hikayesi izlemediğimi farkettim. Bir Afrikalı, bir adam ve bir romantik olarak hikayenin benimle konuştuğunu hissettim.”

Yapımcılığını David Oyelowo, Rick McCallum, Justin Moore-Lewy, Brunson Green ve Charlie Mason’ın üstlendiği ‘A United Kingdom’da Cameron McCracken, Christine Langan, Ben Roberts, Eleanor Clark Windo ve senarist Guy Hubbert da uygulayıcı yapımcı oldu. Pathé şirketinin dağıtımını yapacağı filmin fragmanı aşağıda yer almaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın