4K Restorasyonu Yapılan ‘Dawn Of The Dead’ Filmi Venedik Film Festivali’nde!

Yazan: Gamze Çakan

İlk gösteriminin üzerinden neredeyse 40 yıl geçen George A. Romero imzalı ‘Dawn of the Dead’ filminin 4K restorasyonunun ardından Venedik Film Festivali kapsamında özel bir gösterimi yapılacak.

Gösterimi, 1978 tarihli filmin yapımcısı olan ünlü korku filmi yönetmeni Dairo Argento ile ‘Drive’ ve ‘The Neon Demon’ filmlerinin yönetmeni Nicolas Winding Refn’in katkılarıyla yapılacak olan film, ‘Dawn of the Dead – European Cut’ ismiyle gösterilecek ve 115 dakika uzunluğunda olacak. (Romero’nun versiyonundan 10 dakika daha kısa). Screen Daily‘nin Dario Argento ile yaptığı söyleşinin bir kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“Zombilerin bunca yılın ardından gördüğü ilgiden çok memnunum. Filmin o zamanki dağıtıcı şirketi olan Titanus, çok fazla aksiyon içeren filmin çok tuhaf ve müziklerinin de çok ekstrem olduğunu söylemiş ve bu nedenle filmin iyi karşılanmayacağını öngörmüştü. Bu korkunç kehanetin gerçek olma ihtimali beni biraz korkutmuştu. Ne yapacağımı bilemedim o yüzden, ‘Tamam, filmin dünya prömiyerini Turin’de (Deep Red filmini çektiğim bu şehri seviyordum)çekelim, işler iyi gitmezse filmi kaldırırız.’ dedim. Bir cuma öğlen vaktiydi ve sinema salonuna vardığımda korkudan ölüyordüm. Ancak daha sonra otelden çıktığımda salona giden pek çok insan gördüm ve kendi kendime ‘o kadar da olamaz’ dedim. Oraya vardığımda salonun tıka basa dolu olduğunu gördüm. İçeri girdim ve herkese geldikleri için teşekkür ettim.”

dawn-of-the-dead-1978__130719202200

“Filmin gösteriminden önce İtalya’daki bir çok aksilikle karşılaşmıştık. Filmdeki pek çok sahne sansür sonucu çıkarılınca geri çekilmek zorunda kaldım. Benden o kadar çok bölüm çıkarmamı istiyorlardı ki, kurgu anlaşılır olmaktan çıkacaktı. Ben de onun yerine birkaç küçük kısım çıkararak filmi düzenlemeye çalıştım ve bir acil durum prosedürü başlatmayı başardım. (Çünkü İtalya’da sansüre uğrayan bir filmin yeniden gösterilmesi altı ayı buluyordu) Film sonunda gösterildiğinde, 18 yaş altındakilere yasaklanmıştı, ve bana göre bu durum oldukça ciddiydi çünkü film esasında genç izleyiciler için tasarlanmıştı.”

Dario Argento ayrıca zombilerle ilgili harika anıları olduğunu çünkü hem kendinin hem de George A. Romero’nun kariyerinde zombilerin önemli bir yer tuttuğunu söylemişti.

Filmin bu özel gösteriminde katkısı olan Nicolas Winding Refn de filmi, “Amerikan tüketiciliğinin beyaz perdeye gelmiş en ekstrem ve en büyüleyici hikayesi” olarak nitelendirdi.

Filmi Venedik Film Festivali’nde izleyemeyenler üzülmesin. Filmin her iki versiyonu da, DVD, Blu-ray ve Blu-ray 4K formatlarında piyasaya sürülecek. ‘Dawn of the Dead’in 1978 tarihli versiyonuna ait fragmanı aşağıda bulabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın