Ceylan Özgün Özçelik’in Kaygı Filmi Sivas Katliamının Yıldönümünde Erişime Açıldı!

Yazan: Ayşe Ebru

Ceylan Özgün Özçelik’in yazıp yönettiği toplumsal bellek ve hafıza temalı film Kaygı, Sivas Katliamı’nın 27. yıldönümünde 24 saat süreyle çevrimiçi erişime açıldı. Dünya prömiyerini 67. Berlin Film Festivali’nin (Berlinale) Panorama Special seçkisinde gerçekleştiren Kaygı, haber kanalında çalışan bir kurgucunun tekrarlayan kabuslarını yansıtan bir psikolojik gerilim.

Oyuncu kadrosunda ayrıca Algı Eke, Özgür Çevik, Selen Uçer, Asiye Dinçsoy, Kadir Çermik, Boncuk Yılmaz, İpek Türktan Kaynak ve Kerem Kupacı yer aldığı filmin; yapımcılığını IFP İstanbul Film Prodüksiyon, ortak yapımcılığını ise Armağan Lale (Filmada) ve Ceylan Özgün Özçelik’in (EHY Film) üstlenmişti. Görüntü yönetmenliğini Radek Ładczuk’un yaptığı filmin müzikleri ise Ekin Fil’e ait.

Kaygı
Kaygı

Haber kanalında çalışan Hasret uzun süredir aynı kâbusu görmektedir. Tekrarlayan kâbuslarla aklına bir soru düşer: Annesiyle babası trafik kazasında ölmemiş olabilir mi? Geçmişini hafızasında arayan bir medya çalışanının öyküsünü anlatan Kaygı, hızla yitirmekte olduğumuz toplumsal belleği merkezine alan unutma-unutturma temalı bir film.

Filmi “Her yaştan, her kesimden herkes, hepimiz unutuyoruz. En büyük şey de katliamları unutuyoruz. Bu filmi iktidarı, medyayı, kentsel dönüşümü anlatmadan yapmak olmazdı. Çünkü bunlar yüzünden sürekli geçmişi kuruyor ve yeniden kurguluyoruz. Unutuyoruz.” sözleriyle anlatan yönetmen ve senarist Ceylan Özgün Özçelik, filmin gösterim duyurusunu bugün resmi sosyal medya (Twitter) hesabından gerçekleştirdi.

Kaygı filmini geçici bir süre (24 saat süresince) bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir