Bong Joon Ho Sıradaki Filminin Senaryosunu Tamamladığını Açıkladı

Yazan: Gamze Çakan

Parasite filmiyle tüm sinema dünyasının odağına yerleşen Güney Koreli usta yönetmen Bong Joon Ho, yeni bir projeye başlamak için fazlasıyla yorgun olduğunu söylemesine rağmen sıradaki filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Yönetmen Rian Johnson ile yaptığı “The Director’s Cut” isimli 90 dakikalık podcast sırasında açıklamalar yapan Bong Joon Ho, Parasite sonrasında gerçekleştirmeyi planladığı iki film projesinden ilkinin senaryosunu bitirdiğini söyledi. 2020 yılı boyunca iki senaryoyu eşzamanlı olarak kaleme aldığını açıklayan Bong Joon Ho, süreci “Bu iki senaryoyu yazarken beynimi sol ve sağ diye ikiye bölüyormuşum gibi hissediyordum ancak birini geçen hafta bitirdim.” sözleriyle açıkladı.

Bong, Mayıs 2019’da Cannes Film Festivali’nde başlayan ve 2020 Şubat ayında Akademi Ödülleri’nde sona eren “Parasite” kampanyasının ardından uzun bir ara verecek gibi görünüyordu. 2019 Mart’ında The Atlantic‘te yayınlanan bir konuşmada Bong, yönetmen arkadaşı Kelly Reichardt’a Oscar sezonunun yorgunluğunun üstesinden gelmekte ve yeni senaryoları üzerinde çalışmaya geri dönmekte zorlandığını, “Artık nihayet zamanım olduğuna göre, sinemaya geri dönmeye çalışıyorum ama zihinsel ve fiziksel olarak çok yorgunum, sadece bir insan kabuğu gibi hissediyorum.” açıklamasıyla itiraf etmişti.

Bong Joon Ho
Bong Joon Ho

Bong Joon-ho, En İyi Film ödülünü kazanmasının ardından 2020 Akdemi Ödülleri’nde kuliste basınla yaptığı söyleşide Parasite ile Cannes’a gitmeden önce iki proje yazmaya başladığını söylemişti. Yönetmen, “Onlar üzerinde çalışmaya devam ediyorum, bu ödüller yüzünden hiçbir şey değişmedi. Biri Korece, diğeri İngilizce.” ifadelerini kullanmıştı.

Projeler hakkında o sırada daha fazla bilgi vermemesine karşın, geçen yıl Variety ile yaptığı röportaj sırasında filmlerden birinin Parasite ile, diğerinin ise 2009 tarihli filmi Mother ile benzerlikler taşıdığını söylemişti. Bong bu röportajda şu açıklamayı yapmıştı: “Kore filmi Seul’de geçiyor ve kendine özgü korku ve aksiyon unsurlarına sahip. Filmlerimin türünü tanımlamak zor. İngilizce olan proje, 2016’da gerçekleşen ve gerçek bir olaya dayanan bir drama filmi. Senaryoyu bitirene kadar elbette bilmeyeceğim, ancak şimdilik yarısının Birleşik Krallık’ta yarısının ise ABD’de geçeceğini söyleyebilirim.”

Bong Joon-ho’nun hangi projeyi bitirdiği ise gizemini halen koruyor. Gelişmeler oldukça size duyurmaya devam edeceğiz. Yönetmenin Rian Johnson ile gerçekleştirdiği 90 dakikalık podcast’ın tamamını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın