Bong Joon Ho, Parasite’ı Yazarken Kendi Hayatından İlham Aldığını Söyledi!

Yazan: Zehra İncecik

Usta yönetmen Bong Joon Ho, filmi Parasite’in gösteriminin ardından Londra’daki Barbican’da bir Soru-Cevap bölümünde konuştu. Bong izleyiciye bir çevirmen aracılığıyla filmin ilk yarısının bazı bölümlerinin yıllar önce kendi hayatındaki olaylardan ilham aldığını söyledi. Bong, “O sırada, kız arkadaşım varlıklı bir ailenin çocuğuna İngilizce öğretiyordu ve matematik öğretmenine ihtiyacı vardı, bu nedenle beni aileye tanıttı.” dedi.

Bu, Choi Woo Sik’in zengin bir ailenin kızı için öğretmen olduğu ve kız kardeşini ailenin küçük oğlu için bir sanat öğretmeni olarak tanıttığı Parasite’in konusunu anımsatıyor. Bong, “O evde onunla çalıştım, ama hikaye orada bitiyor, kötü bir şey yapmadık. İki ay sonra kovuldum. Ancak o kız arkadaşım artık karım.” dedi.

Daha Fazla Oku: SİYAD’a Göre 2019’un En İyi Yabancı Filmi Parazit!

Bong, Parasite ile En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre ödülünü kazandı. Parasite ayrıca “En İyi Yönetmen”, “En İyi Orijinal Senaryo” (Jin Won Han ile birlikte yazdı), “En İyi Film”, “En İyi Uluslararası Film”, “En iyi Kurgu” ve “En İyi Prodüksiyon Tasarımı” adaylıklarıyla toplam altı Oscar için aday gösterildi.

Buna karşın “En İyi Erkek Oyuncu” dalında filmde Kim Ki Taek karakterini canlandıran Song Kang Ho’nun adaylık almaması dikkat çekmişti. Song Kang Ho, Bong Joon Ho’nun 2013 tarihli “Snowpiercer” filmi sayesinde oyuncu kadrosunun en tanınmış üyesi olabilir, ancak Soru-Cevap bölümünde konuşan Bong Joon Ho, oyuncu kadrosunun birlik halinde çalıştığını ve alkolün yardımcı olduğunu söyledi.

Bong Joon Ho

Insider‘ın haberine göre; Bong, “Oyuncuların çoğuyla ilk defa çalışıyordum, bu yüzden başlangıçta oldukça gergindik.” dedi. “Ama alkolle bağ kurup rahatlayabildik. İlk başta içtiğinizde her zaman harika olur, sonra kavga edersiniz ve sabahın erken saatlerinde telafi edersiniz. Bu süreçten birkaç kez geçtikten sonra doğal olarak harika bir topluluk haline geldik.” diye espri yaptı.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir