Elle Fanning’in Hulu Dizisi The Great Mayıs’ta Başlıyor!

Yazan: Zehra İncecik

Başrollerini Elle Fanning ile Nicholas Hoult’un paylaştığı ve II. Katerina’nın imparatoriçe olduğu dönemi konu alan Hulu dizisi The Great Mayıs’ta başlıyor.

9 Temmuz 1762’de II. Katerina, uzun zamanlı mücadelesinin son dokunuşlarını yaparak 33 yaşında Rus tahtına çıkmayı başardı. Ülke sınırlarındaki genişleme, kültür ve sanat alanında yapılan artan yatırımlar gibi sebeplerden, II. Katerina tahta çıktıktan sonraki birkaç on yıl ülkenin en parlak dönemi olarak kabul ediliyor. Bu yüzden tarihin en güçlü kadın liderlerinden biri olan Büyük Katerina’nın başarılarının sinema dünyası tarafından yeniden ele alınmasına şaşırmamak gerekir. HBO’nun Helen Mirren’lı mini dizisi Catherine The Great’in ardından şimdi de Ella Fanning’in imparatoriçeyi canlandıracağı Hulu mini dizisi The Great başlıyor.

The Great’in showrunner’lığını, 2018 yapımı The Favourite’la Oscar adaylığı kazanan senarist Tony McNamara yapıyor. The Great; aristokratik refah ve devlet yönetiminin perde arkasını, Nicholas Hoult’un pürüzsüzlük çabasıyla izleyiciye sunmayı vadediyor.

The Great

The Playlist‘in haberine göre geçtiğimiz haftanın Televizyon Eleştirmenleri Birliği panelinde Fanning ve McNamara, The Great’in tarihsel gerçeklikten çok efsaneler ve olgular üzerine kurulu bir dizi olduğu konusunda oldukça açıktılar. Elle Fanning, dizi ile ilgili olarak şunları söyledi. “Tarihsel olarak tamamen doğru bir dizi yapmadığımız için kendimizle gurur duyuyorum, böylece yeni şeyler denemek için daha çok fırsatımız oluyor. Birinin yağlı boya resimlerini gözden geçirebilirsiniz ama onlar muhtemelen o açıdan bakmadılar bile.”

Eğer The Great çağdaş politikaya tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşmayı amaçlıyorsa -ya da tarihsel olayları çağdaş politikanın bakış açısıyla yaklaşmak istiyorsa – Catherine’in hayatının kinaye olarak yansıtılması çok ilginç bir yaklaşım getirmelidir. İlk bölümü 15 Mayıs 2020’de yayımlanacak olan dizinin yayınlanan teaser’ını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın