Bir Nefes Daha Filminin Uluslararası Dağıtım Haklarını Magnolia Pictures Satın Aldı!

Yazan: Ayşe Ebru

İlk filmi Deniz Seviyesi ile Türkiye, Amerika ve İtalya’dan ödüller alan Nisan Dağ‘ın yazıp yönettiği ikinci uzun metrajlı filmi Bir Nefes Daha, Amerika’nın prestijli ve köklü şirketlerinden biri olan Magnolia Pictures International ile dünya satışı için anlaştı. Şirketin aldığı filmler arasında, The Square ve Shoplifters gibi Oscar adaylığına sahip ve Cannes Film Festivali’nden ödüller almış yapımlar var.

Bir Nefes Daha, şirketin bugüne kadar Türkiye’den aldığı ilk yapım oldu. Kadın yönetmenlerin seslerini güçlendirme misyonuna sahip olan bağımsız yapım şirketi Solis Film‘in yapımı olan Bir Nefes Daha’nın yapımcıları ise Müge Özen, Jessica Caldwell, Yağmur Ünal, Jim Wareck ve Kanat Doğramacı. Filmin Alman ortak yapımcısı Dorothe Beinemeier.

Bir Nefes Daha filminin başrollerinde Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosuna ayrıca Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan, Ayris Alptekin, Görkem Kasal ve Kürşat Alnıaçık yer alıyor.

Bir Nefes Daha

Bir Nefes Daha, İstanbul’un çetin mahallesi Karaçınar’da yaşayan genç rapçi Fehmi’nin müzik hayallerine giden yolda, onu iniş çıkışlı bir yola sokan bonzai bağımlılığı ile verdiği savaşı anlatıyor. Fehmi, farklı bir çevreden gelen ve eski bir DJ olan Devin’e aşık olunca, bu iki kayıp ruh hiç beklenmedik şekillerde birbirlerine ilham veriyorlar.

Filmdeki rap parçalarının altyapıları, Türkiye’nin önde gelen rapçilerinden Da Poet’in imzasını taşıyor. Filmde hikaye anlatımının da bir parçası olan rap sözleri Hayki ve Ohash tarafından yazıldı. Filmde, uyuşturucu triplerini anlatmak için çizim animasyon sahneleri kullanılıyor. Tamamlanması bir sene süren animasyonalar, Hamburg’lu sanatçılar Sabina Kim ve Nils Andersen’e ait.

Yapım aşamasında, Eurimages, Hamburg Film Fonu ve İsviçre’den Visions Sud Est fonlarını alan film, Berlinale‘nin Ortak Yapım Marketi’ne seçilmişti. Film ayrıca Antalya Film Forum‘dan hem proje geliştirme, hem post prodüksiyon aşamasında ödüller almış, Köprüde Buluşmalar‘dan da Jüri ödülü almış, Connecting Cottbus, Maison des Scenaristes, Cine Qua Non Lab, European Work in Progress Cologne gibi atölye ve marketlere seçilmişti.

Çekimleri 2019’da gerçekleşen Bir Nefes Daha filminin post prodüksiyon süreci tamamlanmak üzere. Filmin dünya prömiyerini hangi festivalde yapacağı önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir