74. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin Programı Netleşmeye Başladı!

Yazan: Gamze Çakan

Resmi basın duyurusu gelecek hafta yapılacak olmasına rağmen, 74. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin programı netleşmeye başladı. Alexander Payne’in ‘Downsizing’ filmiyle açılacak olan festivalin programı oldukça heyecan verici görünüyor.

Kadrosunda Matt Damon, Julianne Moore, Josh Brolin ve Oscar Isaac’in yer aldığı George Clooney imzalı ‘Suburbicon’, Guillermo Del Toro’nun Sally Hawkins, Michael Shannon, Octavia Spencer ve Doug Liman’lı yeni filmi ‘The Shape of Water’, Martin McDonaugh‘nun son filmi ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ filmi festival programının öne çıkanlarından. Festivalde ayrıca Stephen Frears’ın ‘Victoria and Abdul’, Andrew Haigh‘ın ‘Lean On Pete’, Paul Schrader‘ın ‘First Reformed’ ve Lucrecia Martel’in ‘Zama’ filmlerinin de yer alması bekleniyor.

Venedik’te gösterilmesi beklenen hatta gösterim tarihi 15 Eylül olarak değiştirilen, Jennifer Lawrence’lı Darren Aronofsky filmi ‘Mother!’, festival programında yer almayacak. Aynı şekilde Dennis Villeneuve’nin merakla beklenen filmi ‘Blade Runner 2049’ da Vendeik’te gösterilmeyecek. İki filmin de dünya prömiyerlerini yapması için en uygun seçenek TIFF (Toronto Uluslararası Film Festivali) olarak görünüyor.

‘Blue Is The Warmest Color’ filmiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Abdellatif Kechiche’nin yeni filmi ‘Mektoub Is Mektoub’ ve başrollerini Helen Mirren ile Donald Sutherland’in paylaştığı Paolo Virzi imzalı ‘Ella and John’ da festival sürprizlerinin arasında yer alıyor.

Festivalde merak edilen bir diğer konu ise geçtiğimiz aylarda Cannes Film Festivali komitesiyle anlaşmazlık yaşayan Netflix oldu. Festivalde Netflix’den iki yapım gösterilecek. Bunlardan biri başrollerinde Robert Redford ile Jane Fonda’nın yer aldığı ‘Our Souls at Night’, diğeri ise Netflix’in ilk İtalyan yapımı olan ‘Suburra’ olacak. Filmin başrolünde yer alan Alessandro Borghi’nin aynı zamanda festival törenini sunacağını da ekleyelim.

74. Venedik Uluslararası Film Festivali 30 Ağustos ve 9 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın