31. Ankara Uluslarası Film Festivali Onur Ödülleri Belirlendi!

Yazan: Ayşe Ebru

Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından her yıl verilen Ankara Uluslararası Film Festivali onur ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde verilen “Aziz Nesin Emek Ödülü” Şerif Sezer’e, “Sanat Çınarı Ödülü” Tamer Levent’e, “Kitle İletişim Ödülü” Başka Sinema’ya verilmesine karar verildi. Ankara Uluslararasıı Film Festivali Onur Ödülleri, 4 Haziran perşembe akşamı gerçekleşecek festival açılış töreninde verilecek.

Şerif Sezer – Aziz Nesin Emek Ödülü

Ankara Film Festivali

Yola çıktığında afişte görünür olan imgesiyle “başka insanların anıları” olarak nitelendirilebilecek olanı seyirciye anımsattığı, Batılı olanın kendisine yabancılaşmasına yol açarak, etnografik bir imgeyi dolayıma soktuğu, bu imgeyi filmlerde oyunculuğu ile pekiştirebildiği ve seçtiği yolda tutarlı bir şekilde ilerleyebildiği için bu yıl Aziz Nesin Emek ödülünü Sayın Şerif Sezer’e vermeye Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı oy birliği ile karar vermiştir.

Tamer Levent – Sanat Çınarı Ödülü

Oyunculuk sanatını, sadece sahnede ya da kamera önünde gerçekleştirilen bir eylem olarak görmeyip başlangıçtan bu yana üstlendiği her rolü bilgi ve sorumluluk bilinciyle yapmaya özen göstermiştir. Oynamanın ötesine geçip, yazmış, yönetmiş, sanatsal üreticilik ve yaratıcılığın toplumun her kesimine ulaşması için uğraş vermiştir. Sanatçıların oylarıyla seçilen ilk ve tek yönetici olabilmiş, aldığı yetkiyi, kısa sürmüş olsa da, sanatın toplumla bütünleşmesi ve birbirlerini etkilemesi için paylaşarak kullanmıştır.

Ankara Film Festivali

Dünyanın birçok yerinde oynamış, yönetmiş, öğretmiş ve paylaşmıştır. Türkiye tiyatrosunu dünyaya taşımış, dünya tiyatrosu ile Türkiye’yi buluşturmuş; rol aldığı her sinema filminde göründüğü süre her ne olursa olsun, inşa ettiği karakterle hikayenin temellerinden biri olabilmiş, seyircinin belleğinde yer etmiştir. Sanatın evrenselden yerele ve tekrar evrensele dönen yolculuğunun izlerini sürmüş, kendinden sonrakiler için özgün izlerini bırakmıştır. Oyunculuk sanatına oyuncu, yazar, yönetmen, yaratıcı ve öğretici olarak kırk yılı aşkın süredir yaptığı özgün ve unutulmaz katkısı nedeniyle Sanat Çınarı Ödülü Tamer Levent’e verilmiştir.

Başka Sinema – Kitle İletişim Ödülü

Başka Sinema Dağıtım ve Kariyo & Ababay Vakfı’nın işbirliği ile 2013’de “Bize Her Gün Festival” diyerek yola çıkan Başka Sinema, tanıtım filminde Aşk’ı öne çıkarır. 31. Ankara Film Festivali Kitle İletişim Ödülü, bağımsız filmlere ve sanat sinemasına aşkla, tutkuyla bağlanmış sinemaseverler için, birçok şehirde bağımsız sinema salonlarında farklı ülkelerden yaratıcı ve nitelikli yeni filmlere, hatta klasik filmlere festivaller dışında da alan açtığından, yedi yıldır sinefillerin gözbebeği olan Başka Sinema’ya verilmektedir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir