30. Ankara Uluslararası Film Festivali Onur Ödülleri Belirlendi!

Yazan: Gaye Taşkan

Ankara Uluslararası Film Festivali çerçevesinde her yıl verilen onur ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Otuzuncu yılını kutlayacak olan festivalin açılışında Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır‘a, Sanat Çınarı Ödülü Nazlı Eray‘a, Kitle İletişim Ödülü Gülse Birsel‘e verilecek.

Festivali düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı yönetim kurulu tarafından ödüle layık görülen isimler ve gerekçeleri şöyle;

Aziz Nesin Emek Ödülü: Kadir İnanır

Aziz Nesin Emek Ödülü‘nün, 1970 yılında yola çıktığı sinema serüveninde önemli filmlere imza atıp, birçok ödül alan, yıllar içinde unutulmaz bir ikona dönüşen Kadir İnanır’a verilmesi uygun bulundu.

1970 yılında yanındaki iki önemli isimle; Atıf Yılmaz ve Türkan Şoray‘la ‘Kara Gözlüm’ filminde başrol oyuncusu olarak sinemada yola çıkan Kadir İnanır, Türk Sinemasında ikona dönüşeceğinin farkında değildi belki de. O önce oyunculuğunu kanıtladı, yine Atıf Yılmaz vardı yanında ve 1972 ‘Utanç’ ona Adana Altın Koza Film Festivali‘nde (1973) en iyi erkek oyuncu ödülünü getirdi. Kırık aşk hikâyeleri, bir yudumluk sevgiler, amansız yollar kimi kez İstanbul’da kimi kez de taşrada sürdü yıllar boyu. Sonra yılanlar 1985’te bir kez daha öç aldı Türk Sinemasında ve Kadir İnanır 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi erkek oyuncu seçildi. Adana ve Antalya’dan sonra Orta Anadolu da onu unutmadı, 1990 yılında ‘Medcezir Manzaraları’ filmiyle Ankara Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı Kadir İnanır. Dünya Kitle İletişim Vakfı Ankara Film Festivali 30. Yılında Aziz Nesin Emek Ödülü’nün verdiği emekler, gösterdiği çabalar için Kadir İnanır’a verilmesini uygun buldu. Kendisine bu ödülle bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

Sanat Çınarı Ödülü: Nazlı Eray

Sanat Çınarı Ödülü; Ankara’da doğmuş ya da sanat yolculuğunu Ankara’da yapmış isimlere verilen ödül, bu yıl Ankara’da doğan ve bu kentin hikayelerini yazan Nazlı Eray‘a verildi;

Roman okuyan kadınların yitip gittiği ama kadınların fantastik dünyalarda en gerçekçi hallerini sundukları hikâyelerin yazarı Nazlı Eray Ankara’da doğdu. Bu kenttin hikâyelerini yazdı yıllar boyu. Ankara’da İzmir’i aradığı da oldu, ama gönlü Ankara’daydı. Karanfil sokakta gece kursuna gitti ve 1988’de Haldun Taner Öykü Ödülü‘nü aldı. Ankara’yı ben- anlatıcı diliyle, kendi bakış açısından anlattı, gece boyu sokaklarında gezerken kentin ona ait olduğunu söyledi ve bozkır kentinin yalnızlığını bizlere duyumsattı. “Kara kuru kent” diye nitelendirdiği Ankara ile kurduğu özel ilişki çerçevesinde onlarca hikâye ve romanı bizlere kazandıran Nazlı Eray Dünya Kitle İletişim Vakfı tarafından Ankara Film Festivali‘nin 30 yılının Sanat Çınarı olarak seçildi. Bizleri ve Ankara’yı onurlandırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

Kitle İletişim Ödülü: Gülse Birsel

Bu yıl Kitle İletişim Ödülü, medyanın tüm mecralarında eserler veren, özgün tarzıyla öne çıkan yazar, senarist, yapımcı ve oyuncu Gülse Birsel‘e verildi.

Önceler kadın komedyen kategorisinde değerlendirilirken, bu klişeyi yıkarak kendi tarzını belirleyebilmesi. İlk eserlerinden bu yana, iki binli yıllar boyunca değişen kültürel değer sistemini gözlemleme gücü, çoğunlukla ironi üzerinden kimi zaman ise kara mizah düzeyinde eleştirebilme becerisiyle ön plana çıkmış olması. Özellikle ayrımcılık, kadına yönelik şiddet konularındaki duyarlılığı ve eserlerinde eşitlik ve hakkaniyet ilkesini savunması. Toplumsal cinsiyet ve cinsiyet kimlikleri konularına cesaretle yer vermesi. ‘Gag’, ‘Avrupa Yakası’ ve ‘Yalan Dünya’ gibi yapımlarla son yirmi yılın komedi tarzını belirleyen ana figürlerden biri olması. Medyanın hemen tüm mecralarında yazılı basın, televizyon ve sinemada yazar, senarist, yapımcı ve oyuncu olarak ortaya koyduğu ürünlerle kendi tarzıyla özgünleşmesi nedeniyle 30. yıl kitle iletişim ödülünün Gülse Birsel’e verilmesine karar verilmiştir.

Ödüller sahiplerine 18 Nisan‘da MEB Şura Salonu‘nda düzenlenecek Festival Açılış Töreninde verilecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın