27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Ankara’da Başlıyor

Yazan: Deniz Polat

Uçan Süpürge Vakfı’nın düzenlediği Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinema sektörünün her kademesinden kadın profesyonellerin varlığı adına oldukça kıymetli bir geleneği bu sene de “Daha Fazlası, Daha Azı Değil: Sen Uçuşu Hatırla” temasıyla 9- 16 Mayıs tarihleri arasında 27. kez devam ettiriyor.

Festival 9 Mayıs akşamı, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde, Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunumuyla başlıyor. Önden açıklandığı üzere törende Onur Ödülü Hatice Aslan’a; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri yönetmen Ayşe Polat, oyuncu Tülin Özen ve yapımcı Nida Karabol’a; Genç Cadı Ödülü ise Deniz İlhan’a takdim edilecek.

Kült Kavaklıdere’de Yıllar Sonra Festivale “Merhaba”

Açılış töreninin ardından film gösterimleri, 2007 yılından bu yana kapalı kaldıktan sonra 2023 yılında başkentli sinemaseverlere yeniden ‘merhaba’ diyen, ilk kez Uçan Süpürge 3. Kadın Film Festivali’ne ev sahipliği yapan eski Kavaklıdere Sineması’nda, yeni adıyla Kült Kavaklıdere’de yapılacak. 10 Mayıs’ta başlayacak olan gösterimler Kült Kavaklıdere’nin iki salonunda gerçekleştirilecek.

Festival Programı Yine Dopdolu

Birçok nitelikli ve ödüllü filmin Ankara prömiyerini yapacağı festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler de yapılacak. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği’nin (FIPRESCI) jüri üyesi gönderdiği tek festival olma özelliğine sahip Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Britt Sørensen, Katharina Dockhorn ve Necla Algan’dan oluşan FIPRESCI üyelerinin ödüllendirdiği filmin 16 Mayıs’ta açıklanmasıyla sona erecek.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Festival Biletleri Satışta

Bilet fiyatları, herkesin sinemaya gidebilmesi için tüm seanslarda öğrenciler için 25 TL, öğrenci olmayanlar için 50 TL olarak belirlendi. Biletler, Kült Kavaklıdere’den ve biletinial.com adresinden çevrim içi satışa sunuldu.

Bağımsız Sinema 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde

Bağımsız Sinema ekibi olarak bu yıl medya sponsorluğunu üstlendiğimiz 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni yakından takip edecek ve festival boyunca gerçekleşecek film gösterimleri ve söyleşileri gün gün takipçilerimiz ile paylaşacağız.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir