23.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Sona Erdi!

Yazan: Gaye Taşkan

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün akşam kapanış töreniyle, sınırsız, biletsiz ve limitsiz festivalin son paylaşımlarını gerçekleştirdi.

Gece bu yıl kaybettiğimiz sinema emekçisi kadınları anarak başladı. Dilber Ay, Muhterem Nur, Yıldız Kenter’in anıldığı gecenin Gülsüm Soydan ve Sinemis Kamer’in sunuculuğu üstlendi.

Dünyanın dört bir yanından 1301 kadın yönetmenin çektikleri filmler ile Uçan Süpürge’ye başvurduğu ve bu rekor yılda 31 ülkeden 76 film seçkiden uzun metraj, belgeseller, kısa filmler ve canlandırma filmleri seyirciyle buluştu.

Sınırsız, biletsiz, limitsiz vurgusuyla online gerçekleşen festivalde filmler toplam 315 bin kez görüntülendi. Kapanış törenine Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ekibi de katıldı.

Uçan Süpürge

FIPRESCI’nin genel sekreteri Klaus Eder’in online jüriliği tarihinde ilk kez Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için kabul etmelerinin bu döneme katkı olduğunu vurguladı. 18 yılldır Uçan Süpürge ile işbirliği yapmanın tarihsel önemini de belirten Eder, 23. yılda Fıbresci Ödülünü kazanan filmi filmin yönetmeni Rachel Maclean’in açıklayacağını ileterek sözü Maclean’a bıraktı.

23. yılın FIPRESCI Ödülü Sahibi Beni Uydur (Make Me Up)

FIPRESCI Ödülü için yarışan 10 film arasında Rachel Maclean’in Beni Uydur (Make Me Up) bu yılın kazananı oldu. Eder, kazanan filmin yarışanlar arasında en rahatsız edici film olduğu için seçildiğini dile getirdi. Beni Uydur (Make Me Up) konusu Siri uyandığında kendini vahşi şeker boyalı bir hayal evinde kapana kısılmış bulur. Sevimli dekoruna rağmen burası sevecen olmaktan uzaktır, o ve ev arkadaşları 7/24 gözetleme kameralarıyla izlenirken hayatta kalmak için yarışmaya teşvik edilmektedirler.

Uçan Süpürge

Grubun idaresi 1960’ların BBC dizisi “Medeniyet”ten Kenneth Clark’ın sesiyle konuşan otoriter divadadır. O kadınları bir dizi alçaltıcı görevde kıyasıya rekabet etmeye zorladıkça Siri ev arkadaşı Alexa’nın yardımıyla kuralları bozmaya başlar ve sonunda dünyalarının temelini oluşturan uğursuz gerçeği açığa çıkarır.

Kapanış töreninin ardından önce festival FIPRESCI ödülü kazananı film ardından son filmler ucansupurge.org sayfasında online gösterime sunuldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın