22. Queer Lisboa’da Ödüller Sahiplerini Buldu!

Yazan: Gamze Çakan

14-22 Eylül tarihleri arasında 22.si düzenlenen, dünyanın en ünlü kuir film festivallerinden Queer Lisboa’da ödüller sahiplerini buldu. Pembe Hayat KuirFest direktörü Esra Özban’ın bu yılki belgesel jürisinde yer aldığı festival, uzun ve kısa metraj filmler, belgeseller ve kuir video işlerden oluşan programı kapsamında 120’yi aşkın yapımı izleyicileriyle buluşturdu.

Filmler ve heyecan verici etkinliklerle dolu haftanın sonunda, uzun metraj dalında ödülün sahibi Arjantin-Şili ortak yapımı Marilyn (2018) oldu. Jüri tarafından trajik konusuna manipülasyondan uzak ve gerçekçi kalmayı başaran yaklaşımıyla takdir edilen film, içinde yaşadığı hoyrat topluma rağmen cinselliğini keşfetmeye çalışan 17 yaşındaki Marcos’un hikayesini anlatıyor. KuirFest’ten Özban’ın da üyesi olduğu belgesel yarışma jürisi ise, en iyi belgesel ödülünü, samimi ve özenli sinema diliyle ön plana çıkan kişisel ve şiirsel bir filme, Room for a Man (Lebanon, USA, 2017) filmine verdi. Festivalin kısa film yarışmasının kazananı ise Makedonya yapımı Would You Look At Her (2017) oldu. Jüri ödül gerekçesinde, muhafazakar bir toplumda yaşayan kuir bir ergenin açılma hikayesine odaklanan filmin keskin anlatımına dikkat çekti.

Queer Lisboa’nın programında yıl içinde Avrupa’daki film okullarında üretilen 15 filme yer verdiği In My Shorts başlıklı bir yarışma da bulunuyor. Yarışan filmlerin ekiplerine festival boyunca atölye çalışmalarına katılım olanağı sağlayan bölümün kazananı çeşitli film ekipmanlarının da sahibi oluyor. Yarışmanın bu yılki galibi, hikayesini klişe trans temsillerini tekrarlama tuzağına düşmeden, güçlü dramaturjik ve teknik altyapısıyla anlatan Avusturya yapımı Mathias (2017) oldu.

Sinema dilinin, türlerin ve anlatı olanaklarının sınırlarını keşfe çıkan, görsel sanatları kuirleştiren işlere yer veren Kuir Sanatlar Yarışması jürisi ise görsel ve şiirsel hikayesiyle Brezilya’dan My Own Private Hell (Brezilya, 2018) adlı eseri ödüle lâyık gördü.

Festivalde verilen ödüllerin tamamına bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir