Yorgos Lanthimos Gotik Western Romanı The Hawkline Monster’ı Sinemaya Uyarlayabilir!

Yazan: Gamze Çakan

En son kısa metrajlı filmi Nimic ile adından söz ettiren Yorgos Lanthimos, bu kez bir gotik western hikayesiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Richard Brautigan‘ın The Hawkline Monster isimli romanını beyazperdeye uyarlamak için görüşmeler yapan Lanthimos, New Regency ile anlaşmaya varırsa uzun yıllardır beklenen projeyi hayata geçirecek.

İlk olarak 1974 yılında yayımlanan The Hawkline Monster, Bayan Hawkline adındaki genç bir kadının evinin bodrumundaki buz mağaralarında yaşayan canavarı öldürmek için, Magic Child adındaki 15 yaşındaki bir kız tarafından kiralanan iki silahşörün hikayesini anlatıyor. Eserleri kara mizah, ironi ve Amerikan altkültürüne dair unsurlar taşıyan Richard Brautigan’ın romanı, ülkemizde 1996 yılında Altıkırkbeş Yayınevi’nden Hawkline Canavarı ismiyle yayımlanmıştı.

Bir Türlü Gerçekleştirilemeyen Proje: The Hawkline Monster

The Hawkline Monster, on yıllar boyunca sinemaya uyarlanmaya çalışsa da bugüne dek yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalmıştı. İlk olarak Harold and Maude ve Being There filmleriyle tanıdığımız Hal Ashby‘nin çekmek istediği filmin başrol pyuncularına bile karar verilmişti. İki silahşörü Dustin Hoffman ve Jack Nicholson‘ın canlandırması planlanan proje hayata geçmedi. 1988 yılında Ashby’nin ölümünden sonra ünlü romanı bu kez Tim Burton uyarlamaya çalıştı. Bu kez iki silahşörü Clint Eastwood ile -yine- Jack Nicholson‘ın oynaması kararlaştırıldı. Ancak yapım öncesi süreci uzadıkça uzayan bu film projesi de gerçekleşemeden rafa kaldırılmıştı.

Yorgos Lanthimos ile birlikte yönetmenin The Killing of a Sacred Deer ve The Lobster filmlerinin de yapımcılığını üstlenen Ed Guiney ve Andrew Lowe‘ın Element Pictures etiketiyle yapımcılığını üstlenecekleri filmin yapım kadrosunda ayrıca It filminin yapımcılarından biri olan Roy Lee, en son Glass ve Pet Sematary filmlerinde çalışan Steven Schneider da yer alacak.

Daha Fazla Oku: Yorgos Lanthimos Sineması ve “O Türden” Filmleri

The Favourite filmiyle dikkatleri üzerine çeken Yorgos Lanthimos’un, yakın zamanda FX kanalı için bir mini dizi yöneteceği duyurulmuştu. Yıllar boyunca herkesi Rockefeller ailesinin bir üyesi olduğuna inandırmış olan Christian Karl Gerhartsreiter’in gerçek hayat hikâyesinden uyarlanacak The Man in the Rockefeller Suit Lanthimos’un ilk televizyon projesi olacak.

The Hawkline Monster filmiyle ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir