Venezuela Sinema Günleri Ankara’da Başlıyor!

Yazan: Gamze Çakan

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl ilki düzenlenecek olan Venezuela Sinema Günleri, 6 Nisan’da başlıyor. Etkinlik kapsamında Venezuela Sineması’nın dikkat çeken filmleri gösterilecek. Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinlik, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Anakaralı sinemaseverlerle buluşacak. Filmler Türkçe altyazılı olarak izlenebilecek. Venezuela Sinema Günleri’nin programı ve etkinlikte gösterilecek filmler aşağıda yer almaktadır.

Program

Cumartesi, 6 Nisan
16:00 Açılış Kokteyli
17:00 Beni Öldürmemelerini Söyle

Pazar, 7 Nisan
16:00 Mavi, Çok da Pembe Değil

Pazar, 14 Nisan
16:00 Azu

Pazar, 21 Nisan
16:00 Çirkin Saç

Pazar, 28 Nisan
16:00 Oriana

Filmler

Beni Öldürmemelerini Söyle (1985)
(Diles Que No Me Maten)

Yönetmen: Freddy Siso
Tür: Dram
Süre: 95 dakika
Konu: Venezuela sinemasının seçkin örneklerinden biri olan bu film, Meksikalı yazar Juan Rulfo’nun 1953 yılında yayınlanan Kızgın Ova (El llano en llamas) öykü kitabındaki Beni Öldürmemelerini Söyle (Diles que no me maten) adlı öyküden sinemaya uyarlanmıştır. Film, Juvencio Nava’nın yakın arkadaşını öldürdükten sonra ıstırap ve zulümle geçen mucizevi hayatta kalma hikayesini anlatır. Nava, 35 yıl boyunca herkesten ve vicdan azabından kaçarak yaşar.

Mavi, Çok da Pembe Değil (2012)
(Azul Y No Tan Rosa)
Goya Ödülleri: En İyi İber-Amerikan Film Ödülü

Yönetmen: Miguel Ferrari
Tür: Komedi, Dram
Süre: 120 dakika
Konu: Başarılı bir fotoğrafçı olan Diego, erkek arkadaşı Fabrizio’nun yanına taşınarak birlikte yaşamaya karar verirler. Fakat beklenmedik bir şekilde Fabrizio’nun İspanya’da yaşayan ve uzun süredir görmediği oğlu Armando’nun ortaya çıkmasıyla işleri karıştırır. Armando’nun sorumluğunu üstlenmek zorunda kalırlar. Armando beraberinde önyargılarıyla gelmiştir, bu durum Diego ile iyi bir ilişki kurmasını zorlaştıracaktır. Bu arada Fabrizio, homofobik bir saldırı sonucu komaya girer.

 


Azu (2013)

Yönetmen: Luís Alberto Lamata
Tür: Tarihi, Dram
Süre: 100 dakika
Konu: 1780’li yıllarda bir grup köle, şeker kamışı çiftliğinden kaçarak kendilerine hür yaşabilecekleri bir yer arar. Ancak güzel köle Azú’ya saplantılı bir şekilde bağlı Manuel Aguirre ormanda peşlerine düşer. Aksiyon dolu bu mistik takip, aynı zamanda kimlik mücadelesi yürüten kadın karakter Azú’nun gözünden büyülü bir şekilde anlatılmaktadır.

 

 

 

Çirkin Saç (2013)
(Pelo Malo)
San Sebastián Film Festivali Altın İstiridye Ödülü

Yönetmen: Mariana Rondón
Tür: Dram
Süre: 93 dakika
Konu: Junior, Çirkin Saçları olan 9 yaşında bir çocuktur. Okuldaki fotoğraf çekimi için saçlarını düzleştirmek ister, bu sayede ünlü bir şarkıcı gibi görünecektir. Bu durum, Junior’u annesi Marta’yla karşı karşıya getirir. Junior, annesinin kendisini sevmesi için daha güzel görünmeye çalıştıkça annesi onu daha çok reddeder. Sonunda Junior zor bir karar almak zorunda kalacaktır.

 

 

Oriana (1986)
Cannes Film Festivali Altın Kamera Ödülü

Yönetmen: Fina Torres
Tür: Dram
Süre: 88 dakika
Konu: Venezuela’da yaşayan teyzesi Oriana’nın öldüğü haberi kendisine ulaştığında María, Paris’te yaşamaktadır. Teyzesi kendisine harap durumdaki bir çiftliği miras olarak bırakmıştır. María’nın kocası çiftliği satılığa çıkarmaya karar verir, María bunu gönülsüzce kabul eder. Çiftlik evine geldiklerinde çiftliğin karanlık ve tozlu odaları María’ya, teyzesi Oriana’nın yanında geçirdiği çocukluk günlerini ve onun karanlık sırlarını hatırlatır. Oriana, XX. yüzyılın başlarında Venezuela toplumundaki farklı yaş, ırk ve sosyal sınıftan kadınların hikayelerini ve onların geleneksel, ataerkil bir ailede seslerini duyurmak için gerçekleştirdikleri mücadeleleri konu alıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın