Venedik Film Festivali 31 Ağustos’ta Başlıyor!

Yazan: Ayşe Ebru

Venedik Film Festivali, bu yıl sinemaseverlere oldukça zengin bir film ziyafeti sunuyor. Denis Villeneuve, Pablo Larrain, Derek Cianfrance, Tom Ford, Terrence Malick’in son filmleri başta olmak üzere 2016’nın beklenen pek çok filmi dünya prömiyerlerini Venedik’te yapacak. Festivalde bu yıl, 20’si Altın Aslan için yarışmak üzere toplamda 56 film gösterilecek. Jüri başkanlığını Sam Mendes’in yapacağı festival yakın zamanda hayatlarını kaybeden yönetmenler Michael Cimino ve Abbas Kiarostami’ye ithaf ediliyor.

“Whiplash” ile dikkatleri üzerine çeken genç yönetmen Damien Chazelle’in son filmi “La La Land” festivalin açılış filmi olacak. Başrollerini daha önce “Crazy Stupid Love” filminde bir arada olan Emma Stone ve Ryan Gosling’in paylaştığı müzikal, aynı zamanda Altın Aslan için yarışacak. Festivalin kapanış filmi ise Denzel Washington, Chris Prat ve Ethan Hawke’ın başrolde olduğu “The Magnificent Seven” olacak. Mel Gibson’ın İkinci Dünya Savaş draması olan “Hacksaw Ridge” ise Gibson’ın Venedik’te gösterilen ilk filmi olacak.

Festivalde gösterilecek başlıca filmler aşağıda yer almaktadır.

The Light Between Oceans (Derek Cianfrance)

M.L. Stedman’ın aynı adlı romanından uyarlanan film Michael Fassbender, Alicia Vikander ve Rachel Weisz’ı başrole taşıyor.

Jackie (Pablo Larrain)

Natalie Portman’ın başrolde yer aldığı “Jackie”, Jacqueline Kennedy’nin eşi John F. Kennedy’nin 1963 yılındaki suikasti sonrasında yaşadıklarını anlatıyor. Cannes Film Festivali’ndeki 7 dakikalık ön gösterimi yapılan film, izleyiciler arasında büyük bir heyecan yaratmıştı.

La La Land (Damien Chazelle)

Emma Stone ve Ryan Gosling’in başrolü paylaştığı film Hollywood’da başarılı olmak isteyen bir aktris ve bir caz piyanistinin hikayesini anlatıyor.

La La Land, Emma Stone ve Ryan Gosling

Nocturnal Animals (Tom Ford)

Yine Amy Adams ve Jake Gyllenhaal’ın başrole taşıyan film eski eşinin basılmamış kitabına ait nüshaları almaya devam eden bir kadının yaşadığı gerilim dolu süreci anlatıyor. Filmde ikik oyuncunun yanı sıra, Laura Linney, Aaron Taylor-Johnson, Michael Shannon, Isla Fisher ve Armie Hammer yer alıyor.

Voyage of Time (Terrence Malick)

Tamamlanması 30 yıl süren belgesel, evren, zaman ve varoluşu sorguluyor. İki versiyonu olan “Voyage of Time”ın Imax teknolojisiyle çekilen 40 dakikalık ilk versiyonunu Brad Pitt seslendirirken, 35mm film ile çekilen diğer versiyonunun seslendirmesini ise Cate Blanchett yapıyor.

Arrival (Denis Villeneuve)

Gizemli bir uzaylı ırkının dünyaya gelişi sonrasında olanları anlatan “Arrival”ın başrollerinde Amy Adams ve Jeremy Renner yer alıyor.

Venedik Film Festivali 31 Ağustos – 10 Eylül 2016 tarihleri arasında İtalya’nın Venedik kentinde yapılacak.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın