Unutulmaz Müzikal ‘Rochefortlu Kızlar’ Beykoz Kundura’da!

Yazan: Gamze Çakan

29 Haziran-6 Temmuz arasında düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Sineması’nda unutulmaz klasikler sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Eşsiz müzikallerin yönetmeni Jacques Demy ile sinema tarihinin yaşayan efsanesi Agnès Varda’nın imzasını taşıyan Rochefortlu Kızlar, sinemaseverlere Beykoz Kundura’da, Anadolu Efes’in katkılarıyla, yıldızların altında unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

Rochefortlu Kızlar, Rochefort’da yaşayan iki kız kardeş Delphine ve Solange’un kendilerini ve aşkı arayış hikâyesini anlatıyor. Demy’nin Rochefortlu Kızlar’dan üç yıl önce çektiği Cherbourg Semsiyeleri / Les parapluies de Cherbourg (1964) müzikalindeki hüznün ve melankolinin yerini burada bitmek bilmeyen bir yaşam enerjisi alıyor. Efsane müzisyen Michel Legrand’a Oscar adaylığı getiren yapım, tatlı tesadüflerle örülmüş hikâyesi ve büyüleyici görselliğiyle vaat ettiğini fazlasıyla veren; renklerin, kostümlerin, müziklerin, koreografinin heyecan, coşku ve sevince dönüştüğü en güzel “kendini iyi hisset” filmlerinden biri.

Jacques Demy, Rochefortlu Kızlar’ı Yeni Dalga’nın tek kadın yönetmeni ve aynı zamanda eşi olan Agnès Varda’yla birlikte yönetti. Rochefortlu Kızlar’da bir kez daha Michel Legrand’la çalışan Demy, Agnès Varda’yla birlikte Hollywood’un ışıltılı dünyasına, 1950’lerin MGM müzikallerinde yaratılmış dünyalara göndermelerle dolu bir filme imza attı. İki kız kardeşi canlandıran ve gerçek hayatta da kardeş olan Catherine Deneuve ve Françoise Dorléac’ın başrolünde yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda MGM müzikallerinin en büyük isimlerinden Gene Kelly de yer alıyor. Kelly bir dans sahnesinde Vincente Minnelli imzalı Paris’te Bir Amerikalı filmindeki bir koreografiyi kullanıyor.

Sinemaseverler 1 Temmuz Pazar akşamı, Fransız sinemasının en sevilen filmlerinden ‘Rochefortlu Kızlar’ı Anadolu Efes’in katkılarıyla izleyecekler.

Bir Yaz Gecesi Sineması biletleri Mobilet üzerinden satışta.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir