Trois couleurs: Rouge (Üç Renk: Kırmızı)

Yazan: fırat yaşar

Trois couleurs: Rouge (Üç Renk Kırmızı)

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski
Senaryo: Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewics
Oyuncular:Irene Jacob (Valentine Dussaut), Jean-Louis Trintignant (Joseph Kern), Jean-Pierre Lorit (Auguste Bruner), Frederique Feder (Karin)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: CAB Productions, MK2 Productions
Yapım Yılı: 1994
Ülkesi: Polonya, Fransa, İsviçre
Süresi: 99 dakika

Filmin Konusu:
Genç bir manken olan Valentine, uzakta olan sevgilisinin kontrolünde onu bekleyerek hayatını geçirmektedir. Sevgilisinin kıskanç ve güvensiz tavırlarına maruz kalmaktadır. Genç manken bir gece arabasıyla bir köpeğe çarpar. Köpeği apar topar veterinere götürür. Tedavinin ardından köpeği tasmasındaki adrese götürür. Köpeğin sahibi yaşlı bir yargıçtır. Köpeği istemediğini söyler. Valentine şaşkınlık içinde köpeği kendi evine götürür.

Üç Renk Kırmızı

Valentine köpeği gezdirdiği bir vakit , köpek aniden kaçar. Köpeği takip eden Valentine, köpeğin yaşlı adamın yanına döndüğünü görür. Yaşlı adamın evine giren Valentine, umulmadık birşeyle karşılaşır. Yaşlı yargıç çevresindeki kişilerin telefon konuşmalarını dinlemektedir. Başta bu olayı etik bulmasada sonradan çevredeki yaşantıların çarpık sorun ve ilişkileri onunda dikkatini çeker. Bu gizem ve sırlar genç manken ile yaşlı yargıç arasında git gide umulmadık bir bağ kurar.

Üç Renk Kırmızı

Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış yaşlı adam çevresinde yaşayanların hayatlarını dinleyerek yaşamını sürdürürken, büyük bir rastlantı sonucu Valentine’nin hayatına dahil olmasıyla yeniden yaşama tutunur. Serinin son filmi olan Üç Renk Kırmızı, diğerlerine nazaran seyircinin kafasında daha çok soru işareti bırakıyor. Açık uçlu sorularla izleyeni düşünmeye itiyor. Kırmızı renk ile “kardeşlik” temasının işlendiği film, birbirine uzak ve hiçbir ortak noktası olmayan iki insanın arasında kurulan umulmadık bağı ilginç bir şekilde yansıtıyor.

Filmin Ödülleri:

1994 Vancouver Uluslararası Film Festivali: “En Popüler Film”
1994 New York Film Eleştirmenleri Ödülü: “En İyi Yabancı Dilde Film”
1995 ABD Film Eleştirmenleri Ödülü: “”En İyi Yabancı Dilde Film”
1995 Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği: “En İyi Yabancı Film”
1995 Sezar Ödülleri: “En İyi Müzik Ödülü” (Zbigniew Preisner)
1995 ABD Ulusal Film Kurulu: “En İyi Yabancı Film”

Filmin Fragmanı:

2 yorum

benay 26 Haziran 2009 - 14:26

Bizim için önemli olan herkesin,basit tesadüflerle hayatımıza gireceğinden ve henüz yaşamımızda olmayan insanların da hayatımızın önemli parçaları olduğundan bahsediyor kırmızı. Yönetmenin tek anlatmaya çalıştığı tüm insanlar arasında gizli bir bağ olduğudur.Bizleri iletişimsizlik,bencillik gibi bir çok konuda düşünmeye çağırır yönetmen.Üçlemenin karakter tahlilleri açısından en başarılı filmidir ve diğer iki filmle beraber her sinemaseverin görmesi gereken filmler arasındadır.

Cevapla
ladyshave 14 Şubat 2011 - 16:22

3’lemenin diğer 2’sini izleme şansım olmadı ama kırmızı muhteşemdi..
oyunculuklar, renkler, görüntüler, hikaye.. birgün bu 3’lüyü ard arda izlemeyi çok istiyorum..

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir