This is England | Shane Meadows

Yazan: Ayşe Ebru

This is England

Yönetmen: Shane Meadows
Senaryo: Shane Meadows
Oyuncular: Thomas Turgoose (Shaun), Stephen Graham (Combo), Jo Hartley (Cynth), Andrew Shim (Milky), Vicky McClure (Lol), Joseph Gilgun (Woody), Andre Ellis (Gadget), Kieran Hardcastle (Kes), Jack O’Connell (Pukey)
Türü: Drama
Yapımcı Firma: Big Arty Productions, EM Media, Film4, Optimum Releasing, Screen Yorkshire, UK Film Council, Warp Films
Yapım Yılı: 2006
Ülkesi: İngiltere
Süresi: 101 dakika

Filmin Konusu:
Babasını Falkland Savaşı’nda kaybeden 12 yaşındaki Shaun, annesinin yakın ilgisine rağmen içine kapanık ve sorunlu bir çocuk haline gelmiştir. Okulda giyimiyle dalga geçen yahudi bir çocukla kavga ettiği bir günün sonunda bir grup dazlakla tanışır. Kendi hallerinde takılan, bu zararsız grubun bir üyesi haline gelir zamanla.

This is England

Thomas Turgoose – This is England 2006

Grubun lideri Woody’nin hapisten çıkan arkadaşı Combo’nun aralarına katılmasıyla grupta bölünmeler yaşanır. Combo hapiste geçirdiği yıllar boyunca ırkçı bir tutum içine girmiştir. İngiltere’nin yalnızca beyaz İngilizlere ait olduğunu düşünen Combo grup üyelerini ülkeye gelen göçmenlere karşı harekete geçmeye çağırır. Babasının da bu amaç uğruna öldüğüne inandırılan Shaun, Combo’nun tarafına geçer.

This is England

This is England

This is England,1983 Thatcher İngiletere’sinde yükselen ırkçılık akımını, “skinhead” alt kültürünü temel alarak, kafası karışmış bir çocuğun gözünden anlatan bir yapım. Yönetmen ve senarist Shane Meadows’un, filmi yazarken kendi çocukluk anılarını merkez alması, filme yarı otobiyografik bir nitelik kazandırıyor. 26. İstanbul Film Festivali kapsamında, ülkemizde gösterilmişti.

Filmin Ödülleri:
  • 2008 BAFTA Awards – “Best British Film”
  • 2006 British Independent Film Awards – “Best Independent Film”, “Most Promising Newcomer”
  • 2007 Gijon International Film Festival – “ Young Audience Award”
  • 2006 London Film Festival – “ UK Film Talent Award”
  • 2007 Newport International Film Festival – “ Best Director Award”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın