Ana sayfa Haberler Fragmanlar Stüdyo Ghibli’nin Son Animasyonu ‘The Red Turtle’a Ait Özel Bir Fragman Yayınlandı!

Stüdyo Ghibli’nin Son Animasyonu ‘The Red Turtle’a Ait Özel Bir Fragman Yayınlandı!

Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada Jüri Özel Ödülü kazanan ‘The Red Turtle’, Studyo Ghibli tarafından yapıldı. ‘Spirited Away’, ‘Howl’s Moving Castle’, ‘Princess Mononoke’ gibi şaheserler ortaya koyan büyük usta Hayao Miyazaki’nin geçen sene emekli olmasıyla, stüdyo taze kan arayışına girmişti.

Hiromasa Yonebayashi imzalı ‘When Marnie Was There’ ve  Goro Miyazaki’nin ‘From Up on Poppy Hill’ çalışmalarıyla arayışını sürdüren stüdyo, Michael Dudok de Wit’in ilk uzun metrajlı çalışması ”The Red Turtle’ ile aradığını bulmuş olabilir. İngiltere’de yaşayan Hollandalı yönetmen Michael Dudok de Wit ilk olarak Oscar ödüllü kısa animasyonu ‘Father and Daughter’ ile Stüdyo Ghibli’nin radarına girmesinin ardından yapımcı Toshio Suzuki, şirketin Fransa temsilcisi Vincent Maraval’ı genç yönetmenle konuşması için görevlendirir. Stüdyo Ghibli için film yapma teklifinin karşısında oldukça şaşıran Dudok de Wit’in o ana kadarki düşüncesi, hiç bir baskı altında kalmadan yalnızca kısa animasyonlar ve TV reklam filmleri çekmektir. Stüdyo Ghibli gibi büyük bir şirketin etiketiyle animasyon filmi yapmak, yönetmen için korkutucu gelmiştir. Şirket, Dudok de Wit’e filmi yaparken hiçbir baskı altında kalmayacağına dair güvence verince, “En başından filmin yalnızca yönetmenin eseri olacağını ve son sözü yönetmenin söyleyeceğini açıkça ifade ettiler.” diyen Dudok de Wit ikna olur ve ‘The Red Turtle’ için kolları sıvar.

Kaplumbağalar, yengeçler ve kuşların yaşadığı ıssız bir adaya düşen bir denizci adadan kurtulmak için çabalarken hayatını değiştirecek olan kırmızı tuhaf bir kaplumbağa ile karşılaşır. İnsan hayatının kilometre taşlarını anlatan film, festivaldeki gösteriminin ardından eleştirmenlerin beğenisi kazandı. ‘The Red Turtle’ın yayınlanan özel fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.