Simurg: Kaf Dağı’nın Zirvesine Ulaştıran Bir Arayış Yolculuğu

Yazan: Ayşe Ebru

Yönetmen Emre Uğantaş’ın, bağımsız sinemaya kazandırdığı Simurg filmi, insanın bitmek bilmeyen arayış hikâyesini izleyiciyle buluşturuyor.

Filmde eşi intihar eden Ayda karakterinin, eşinin eski aşkı Farah’la tanışmasının ardından yaşanan içsel yolculuklar anlatılırken yaşamın ağırlığını tüm benliğiyle hisseden bu iki kadının hikayesi de perdede can buluyor.

Simurg

Çekimleri Ankara’da tamamlanan Simurg, küresel pandemi dönemine denk gelen festival sürecine rağmen Asya, Avrupa ve Amerika’dan en iyi sinematografi, en iyi ışık ve en iyi fragman ödülleri ve resmi seçkilerle dönerek kendini kanıtlamış bağımsız bir yapım oldu.

Simurg’un sinopsisi şu şekilde:

Ayda, 29 yaşında ve sade güzelliği olan bir öğretmendir. Oldukça sade yaşayan ve standart yaşamın dışına çıkmamak için özen gösteren, eşine canı gönülden bağlı kalmış, emek vermiş bir kadındır. Eşi tarafından umduğu tutkuyu bulamasa da eşinin mutluluğu için mücadele veren iyi bir kadındır. Eşinin intiharı üzerine yaşadığı yıkım onu yeniden yaşama tutunma yollarına itecek ve hayatını Farah ile kesiştirecektir.

Simurg Filmi güçlü hikayesi ve sinematografi başarılarıyla 2021’de dijital platformlarda seyirciyle buluşacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın