Selman Nacar’ın Son Filmi “Tereddüt Çizgisi” Cinemed Brüksel Akdeniz Film Festivali’nde En İyi Film Ödülünü Kazandı

Yazan: Ayşe Ebru

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’de yapan Selman Nacar’ınyeni filmi ‘Tereddüt Çizgisi’, Akdeniz sinemasına odaklanan 23. Cinemed Brüksel Akdeniz Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde En İyi Film ödülünü kazandı. Akdeniz bölgesinden seçilen 7 filmin yarıştığı bölümde ‘Tereddüt Çizgisi’, en iyi filme verilen Grand Prix ödülünün sahibi oldu.

Zürih, Free Zone ve Aras Film Festivallerinden ödüllerle dönen, Selman Nacar’ın yazıp yönettiği ‘Tereddüt Çizgisi’nde, Avukat Canan’ın masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının hüküm duruşması gününde kendi vicdanıyla yüzleşmek zorunda kalmasının hikayesi anlatılıyor. Filmin başrolünde Tülin Özen yer alırken kendisine Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak eşlik ediyor.

Yapımcılığını Kuyu Film, Fol Film, Karma Films, TRT, BKM Mutfak, Sev Yapım, Nephilim Producciones, Point Film, Arizona Productions’ın üstlendiği ‘Tereddüt Çizgisi’nin çekimleri 2022 yılında Uşak’ta gerçekleştirildi. Filmin dünya haklarını Shoplifters, The Square ve A War gibi uluslarlarası film kategorisinde Oscar adayı olan filmleri de temsil eden Magnolia Pictures aldı. Türkiye- İspanya-Romanya -Fransa ortak yapımı olan film San Sebastian Film Festivali WIP, Cinelink, Arras Days, First Cut Lab, 12 Punto, Köprüde Buluşmalar ve Antalya Film Forum destekleriyle tamamlandı.

Tereddüt Çizgisi

Künye

Yazar & Yönetmen – Selman Nacar
Yapımcılar – Burak Çevik, Diloy Gülün, Selman Nacar
Ortak Yapımcılar – Koray Köse, Alper Aydın, Luis Collar Carrió, Jorge Moreno Vergara, Oana Giurgiu, Guillaume de Seille
Oyuncular – Tülin Özen, Oğulcan Arman Uslu, Gülçin Kültür Şahin, Vedat Erincin, Erdem Şenocak
Görüntü Yönetmeni –Tudor Panduru
Yapım Tasarımcısı – Meral Aktan
Kurgucu –
Melik Kuru, Selman Nacar
Cast Direktörü – Ezgi Baltaş
Ses Tasarımcısı – Ismael Calvo Delgado

Sinopsis

İdealist bir ceza avukatı olan Canan’ın hayatı, gündüzleri adliyede, geceleri ise hastanede solunum cihazına bağlı yaşayan annesinin yanında mekik dokuyarak geçmektedir. Uzun süredir emek verdiği bir cinayet zanlısının karar duruşması gününde Canan; annesi, hâkim ve sanığın hayatını etkileyecek ahlaki bir tercih yapmak durumunda kalır.

Yönetmen Biyografi

Selman Nacar

Selman Nacar, 2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, 2016 yılında da Film Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Columbia Üniversitesi Film Yönetmenliği bölümünde tamamlamış ve ardından aynı üniversitede yönetmenlik üzerine dersler vermiştir. Ayrıca Nacar, Berlinale Talents 2019 ve First Films First 2020 mezunlarındandır. Nacar’ın ilk filmi ‘İki Şafak Arasında’ 69. San Sebastian Film Festivali’nde prömiyerini yapmış ve 39. Torino Film Festivali’nde En İyi Film, 58. Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel, En İyi Yardımcı Kadın & En İyi Yardımcı Erkek, Cahide Sonku Ödülleri başta olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Nacar’ın ikinci filmi ‘Tereddüt Çizgisi’ prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Yönetmen Filmografi

  • Tereddüt Çizgisi /2023 / Yazar & Yönetmen & Yapımcı
  • İki Şafak Arasında / 2021 / Yazar & Yönetmen & Yapımcı

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir