Saf, 10. Bari Uluslararası Film Festivali’nden Ödülle Döndü!

Yazan: Gamze Çakan

“El Yazısı” filmiyle bilinen Ali Vatansever’in yeni filmi “Saf” festival yolculuğuna devam ediyor. Bu yıl 10.su gerçekleşen Bari Uluslararası Film Festivali’nin Panorama Yarışması’nde “En İyi Yönetmen” Ödülü’nün sahibi Ali Vatansever’in oldu. 4 Mayıs’ta gerçekleşen törende jüri yönetmene ödülünü şu sözlerle sundu: “Esin kaynağını İtalyan neo-realizminden Ken Loach sinemasına geniş bir yelpazeden alan bu genç sinemacının, Türkiye’deki emek ve göç sorununun insani ve toplumsal dramasına ışık tutan Saf filmini En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık gördük.”

Dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan “Saf”, daha sonra gösterildiği Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde Özel Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu. Film Türkiye’deki ilk gösterimini ise 38. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Daha sonra ise 30. Ankara Film Festivali’nde gösterilen film, buradan ise “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Kadın Sanatçı” (Saadet Işıl Aksoy) ödülleriyle döndü.

Başrollerini Saadet Işıl Aksoy ile Erol Afşin’in paylaştığı filmin kadrosunda ayrıca Onur Buldu, Ümmü Putgül ve Kida Ramadan yer alıyor. “Saf”, gecekonduda yaşayan bir çiftin mahallede çıkan kentsel dönüşüm söylentileri sonrasında değişen hayatlarını konu ediyor. Türkiye-Almanya-Romanya ortak yapımı olan filmin yapımcılığını Terminal Film, 2Pilots Film ve 4 Proof Film üstleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın