Ana sayfa Sinema Bağımsız Filmler Persepolis | Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Persepolis | Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Persepolis 

Yönetmen : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Senaryo : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Seslendirenler : Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux, Simon Abkarian, Gabrielle Lopes Benites, François Jerosme, Arié Elmaleh, Mathias Mlekuz, Jean François Gallotte
Yapımcı Firma : 2.4.7. Films, The Kennedy/Marshall Company, France 3 Cinéma, French Connection Animations, Diaphana Films
Türü : Animasyon, Komedi, Drama
Yapım Yılı : 2007
Ülkesi : Fransa, ABD
Süresi : 95 dakika

Persepolis Filmin Konusu:
Marjane Satrapi’nin çok satan çizgi romanı “Persepolis“ten uyarlanan animasyon film, küçük bir kız çocuğunun gözünden İran Devrimi’ni anlatıyor. Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinçle karşılarlar ancak bu sevinçleri pek uzun sürmez. Çünkü her şey daha kötüye gider. Sancılı yılların ardından, demokratik bir yönetim sisteminin geleceği umulurken Şah iktidarı yerini molla iktidarına bırakmıştır.

Persepolis

Kurulan İslami Cumhuriyet’le birlikte örtünmek zorunda kalan Marjane, ülkenin geçirdiği değişime ayak uydurmakta zorlanınca, ailesi onu korumak için ülkeden göndermeye karar verir. Avusturya’daki bir okula yazılan Marjane, öncelikle batı kültürüne uyum sağlamakta, daha sonraları ülkesine döndüğünde ise koptuğu doğu kültürüne tekrar alışmakta zorluk çeker.

Persepolis

İran Hükümeti tarafından oldukça sert bir tepkiyle karşılaşan Persepolis uluslararası festivallerde beğeniyle karşılandı. 2007 Cannes Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” kazanmış, ayrıca 2008 yılında “En iyi Animasyon” dalında Akademi Ödülleri’nde aday gösterildi.

Persepolis Filmin Fragmanı:

5 YORUMLAR

  1. Amerikan propagandası +1.. Durmadan dini kötülemiş..Gerçek din bu değildir.. Hristiyan reklamı(dikkat Allah baba).. Sonuç olarak hiç beğenmedim..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın