Persepolis | Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Yazan: Ayşe Ebru

Persepolis 

Yönetmen : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Senaryo : Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Seslendirenler : Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Danielle Darrieux, Simon Abkarian, Gabrielle Lopes Benites, François Jerosme, Arié Elmaleh, Mathias Mlekuz, Jean François Gallotte
Yapımcı Firma : 2.4.7. Films, The Kennedy/Marshall Company, France 3 Cinéma, French Connection Animations, Diaphana Films
Türü : Animasyon, Komedi, Drama
Yapım Yılı : 2007
Ülkesi : Fransa, ABD
Süresi : 95 dakika

Persepolis Filmin Konusu:
Marjane Satrapi’nin çok satan çizgi romanı “Persepolis“ten uyarlanan animasyon film, küçük bir kız çocuğunun gözünden İran Devrimi’ni anlatıyor. Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinçle karşılarlar ancak bu sevinçleri pek uzun sürmez. Çünkü her şey daha kötüye gider. Sancılı yılların ardından, demokratik bir yönetim sisteminin geleceği umulurken Şah iktidarı yerini molla iktidarına bırakmıştır.

Persepolis

Kurulan İslami Cumhuriyet’le birlikte örtünmek zorunda kalan Marjane, ülkenin geçirdiği değişime ayak uydurmakta zorlanınca, ailesi onu korumak için ülkeden göndermeye karar verir. Avusturya’daki bir okula yazılan Marjane, öncelikle batı kültürüne uyum sağlamakta, daha sonraları ülkesine döndüğünde ise koptuğu doğu kültürüne tekrar alışmakta zorluk çeker.

Persepolis

İran Hükümeti tarafından oldukça sert bir tepkiyle karşılaşan Persepolis uluslararası festivallerde beğeniyle karşılandı. 2007 Cannes Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” kazanmış, ayrıca 2008 yılında “En iyi Animasyon” dalında Akademi Ödülleri’nde aday gösterildi.

Persepolis Filmin Fragmanı:

5 yorum

suskunnefer 24 Şubat 2008 - 12:22

komedi den ziyade drama….

Cevapla
evren 26 Şubat 2008 - 12:29

cok cok iyi ve herkesin izlemesi gereken ders verici bir film

Cevapla
gwyn 28 Şubat 2008 - 00:45

cizgiler cok güzeldi.gayet basarılı ve dramatik bir animasyon.

Cevapla
java 26 Haziran 2009 - 18:41

amerikan propagandası.

Cevapla
ayfer 29 Eylül 2009 - 11:52

Amerikan propagandası +1.. Durmadan dini kötülemiş..Gerçek din bu değildir.. Hristiyan reklamı(dikkat Allah baba).. Sonuç olarak hiç beğenmedim..

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir