Memento (Akıl Defteri) | Christopher Nolan

Yazan: Ayşe Ebru

Memento (Akıl Defteri)

Yönetmen : Christopher Nolan
Senaryo : Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Oyuncular : Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
Yapımcı Firma : Newmarket Capital Group, Team Todd, L.L.C. I Remember Productions, Summit Entertainment
Türü : Suç, Gizem, Macera
Yapım Yılı : 2000
Ülkesi : ABD
Süre : 113 dakika

Filmin Konusu:
Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği film, eski bir sigorta müfettişi olan Leonard Shelby’ın karısının katilini bulma çabalarını anlatıyor. Ancak bu arayış çok da kolay olmayacaktır, çünkü o gece başına aldığı bir darbe sonucu Leonard kısa zaman dilimleri içinde hafıza kayıplarına uğramaya başlamıştır.

Memento

Memento (Akıl Defteri)

O zamana kadar yaşadıklarını hatırlamaktadır ancak artık 15 dakikalık bir hafızası vardır. Hayatını yaptırdığı dövmeler, çektiği fotoğraflar ve aldığı notlar üzerine kuran Leonard ancak bu şekilde yaşadıklarını anımsamakta ve amacına bunların yardımıyla ulaşmaya çalışmaktadır.

Memento

İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan’ın “Mori” adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarladığı Memento, İngiliz Bağımsız Film Festivali’nde “En İyi Yabancı Film” ödülünü almış, ayrıca 20. Uluslarası İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti.

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Hafıza bir odanın şeklini, bir arabanın rengini değiştirebilir. Anılar saptırabilir. Bunlar yorum, kayıt değil, gerçekler elindeyse bunlar önemsiz.
Bir şeyleri hatırlamıyor olmam yaptıklarımı anlamsız kılmaz.
Berbat bir şey olmalı. Her şey geriye doğru sanki belki bir sonraki yapacağın şeyi biliyorsun. Ama ondan önce ne yapmış olduğunu bilmiyorsun.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın