Pembe Hayat KuirFest Bugün İstanbul Macerasına Başlıyor!

Yazan: Gamze Çakan

26, 27, 28 Ocak tarihlerinde, IDEA Kadıköy, Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Tütün Deposu‘nda takipçileriyle buluşacak olan festival, film gösterimleri başta olmak üzere atölye, panel ve söyleşilerden oluşan programıyla, LGBTİ+ hakları mücadelesinde sanat aracılığı ile sözünü söylemek üzere yola çıkıyor. Festival yedinci yılında da, LGBTİ+ bireylerin sanatsal üretimde daha çok yer alarak kendi hikayelerini anlatmalarına özel bir önem veriyor.

KuirFest, Gökkuşağının Altında, Kuir Belgeseller, Kuir Diziler, Ğ , kÜLT gibi seçkileri bu yıl da programında bulundururken, Uluslararası Erivan Altın Kayısı Film Festivali’nde iki LGBTİ+ filminin programdan çıkarılması üzerine ortaya çıkaran sansür tartışmasını başlık edindiği Sansürün Sınırın Ötesinde: Ermenistan LGBTİ Sineması seçkisi ile dünyanın her köşesinden belgesel, animasyon ve kurmaca türü yapımların bulunduğu Alışın Buradayız, Arzular Şelale ve Aşk Olsun kısa seçkilerini ise bu yıl ilk kez arşivine ekliyor.

KuirFest İstanbul’daki ilk gününü direniş temasını merkezine alan ‘Arzular Şelale’ ve aşk ve varoluş temalarını çatı edinen ‘Aşk Olsun’ kısa seçkileriyle açıyor. Festivalde gün boyu, “Kuir Belgeseller”den ‘Feminista’ (2017), “Gökkuşağının Altında” bölümünden ‘Sazlıkta Bir An’ (A Moment in the Reeds, 2017), “Sansürün Sınırın Ötesinde” bölümünden ‘Beni Dinle’ (Listen to Me, 2016), “kÜlt” bölümünden ‘Cinsiyet Kimlikleri’ (Gendernauts: A Journey Through Shifting Identities, 1999), “Kuir Diziler”den ‘Şugar Çark’ (Wonders Wander, 2017) ve Kate Millett imzalı ‘Üç Hayat’ (Three Lives, 1971) izlenebilir.

Program hakkında ayrıntılı bilgi için:  www.pembehayatkuirfest.org

KADIKÖY IDEA
14.00 Arzular Şelale Seçkisi
15.30 Üç Hayat
18.30 Feminista
20.30 Sazlıkta Bir An

TASARIM ATÖLYESİ KADIKÖY
14.30 Aşk Olsun Kısa Seçkisi
16.00 Beni Dinle
18.00 Şugar Çark
20.00 Cinsiyet Kimlikleri

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir