Ana sayfa Haberler Genel Miyazaki Filmlerinin Animatörü Michiyo Yasuda Hayatını Kaybetti!

Miyazaki Filmlerinin Animatörü Michiyo Yasuda Hayatını Kaybetti!

Stüdyo Ghibli’nin emektar animatörü ve renk tasarımcısı Michiyo Yasuda 77 yaşında hayatını kaybetti. Tokyo doğumlu sanatçı Stüdyo Ghibli’nin kurucusu Hayao Miyazaki kadar tanınmasa da 50 yıllık kariyerinde Miyazaki’nin çoğu eserinde kilit bir role sahipti.

Yasuda’nın Miyazaki ile olan işbirliği sanatçının Toei Animation şirketinde çalıştığı günlere dayanıyor. Yasuda, 2009 yılında Los Angeles Times ile yaptığı röportajda Miyazaki ile ilgili olarak şu açıklamaları yapmıştı. “Bay Miyazaki ile 1976 tarihli ‘3000 Leagues in Search of Mother’ dizisinden beri birlikte çalışıyoruz. Bay Miyazaki’ye Toei Doga’daki günlerimizden beri çok saygı duyuyorum. Onun düşünce biçimini her zaman sevmişimdir.”

Hayao Miyazaki’nin 1985 yılında Stüdyo Ghibli’yi kurmasının ardından ikili tüm projelerde birlikte çalışmaya başladı. Yasuda, Miyazaki’nin ‘My Neighbor Totoro’, ‘Howl’s Moving Castle’, ‘Princess Mononoke’, ‘Spirited Away’ ve ‘Ponyo’ projelerinin yanı sıra, son 30 yılın en beğenilen animasyon filmlerinden biri olan Isao Takahata imzalı ‘Grave of the Fireflies’ı da resimlemişti. 2008 yılında emekli olmasına rağmen, Miyazaki’nin 2013 tarihli son filmi ‘The Wind Rises’ filmi için geri dönmüştü.

2011 yılında Japonya Film Kritik Ödülleri kapsamında Animasyon Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazanan Michiyo Yasuda, yine aynı röportajda işiyle ilgili şunları söylemişti. “En çok sevdiğim şey renkleri zihnimde tasarlamak. Hangi tonun uygun olduğunu düşünmek. Rengin bir anlamı var ve bu filmin daha kolay anlaşılmasını sağlıyor. Renkler ve resimler ekranda ne olup bittiğini daha iyi anlatıyor.”

michiyo-yasudhayao-miyazaki
Michiyo Yasuda, Hayao Miyazaki ile birlikte çalışırken.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın