Milyon Dolarlık Afiş Belgeselinden İlk Fragman Yayınlandı

Yazan: Ayşe Ebru

2018 yılında Zagor, Kızılmaske, Mister No gibi çizgi roman ikonlarının Türkiye’de yayınlanan sayılarının efsanevi kapaklarına imza atmış olan Aslan Şükür’ün hayatını ön plana alan “Altın Fırçalı Adam” belgeseliyle kültür arkeolojisine girişen yönetmen Fatih Yürür ve yapımcı Hakan Tunga Kalkan; bu sefer de afişlerin fantastik dünyasına yolculuk ediyor.

Doğudan batıya, kuzeyden güneye; Türkiye’de afiş kültürünün izini süren ikili “ülke sınırları içerisinde satılmış olan en pahalı afiş hangisi?” sorusunu takip ederken, bu son derece eklektik kültürün her katmanını büyük bir incelikle geziniyor. Milyon Dolarlık Afiş adlı belgeselde İbrahim Enez, Erol Ağakay, Şahin Karakoç ve Ömer Muz gibi, efsanevi afiş sanatçılarının yanı sıra, pek çok koleksiyoner, sinemasever, yönetmen ve yapımcı da yer alıyor.

Ülkenin sinema afişine yönelik bir belgesel olarak başlayan yolculuk, Fatih Yürür ve Hakan Tunga Kalkan ikilisinin attığı her adımla birlikte, genel anlamda sinema sevgisi üzerine dengeli bir panoramaya dönüşüyor.

Yapım süreci yaklaşık iki yıl süren ve tamamen bağımsız bir ruh ile hayata geçirilen Milyon Dolarlık Afiş belgeselinin fragmanına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir