Lynne Ramsay, Margaret Atwood’un Kısa Hikayesini Uyarlayacak!

Yazan: Ayşe Ebru

İlk uzun metrajlı filmi Ratcatcher‘dan itibaren projeleri arasında verdiği uzun aralıklarla tanınan Lynne Ramsay, en son başrolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı 2017 tarihli psikolojik gerilim filmi You Were Never Really Here’ı yönetmişti. Sıradaki filmini bir “ekolojik korku” olarak tanımlayan yönetmen bu projesinin ayrıntılarını açıkladı ve yapım öncesi süreçte olan bir diğer projesini duyurdu.

Lynne Ramsay, The Hindu gazetesine verdiği röportajda sıradaki projesi hakkında: “Bence film antik korku unsurları taşıyor, çevrenin gözünden bakıyor, ancak bu konuda biraz küstahtım. Bilirsiniz bazen insanlar ne yaptığınızı sorar ve onlara sadece bir şey söylersiniz. Ancak evet, bu orijinal bir dönem hikayesi ve oldukça ilginç, bu film dışında Margaret Atwood’un bir kısa hikayesini uyarlıyorum. Bu konu hakkında daha fazla şey söyleyemem.”

Lynne Ramsay
Lyyne Ramsay, We Need to Talk About Kevin filminin Toronto gösteriminde

Ünlü yazar Margaret Atwood, The Handmaid’s Tale kitabının televizyona uyarlanmasıyla eğlence dünyasında dikkat çekmişti. Kırk yıllık süre içerisinde toplam dokuz adet kısa hikaye koleksiyonu yazan Atwood’un hangi hikayesinin filme uyarlanacağını tahmin etmek henüz güç. Ancak şu da bir gerçek ki, hikaye hangisi olursa olsun, hikayeye sadık bir uyarlama beklemek naiflik olur.

“Bana göre, bu film orijinal olacak, çünkü şimdiye kadar kaynağına harfi harfine sadık hiçbir uyarlama yapmadım. Bir kısa hikayeyi uyarlamak gerçekten güzel, çünkü bu hikayeyi kendi hikayeniz yapabilmek için alanınız var. Sinemacıları düşündüğümde, [Stanley] Kubrick’in uyarlamalarını seviyorum çünkü farklılar. The Shining kitapla aynı değil, ve Kubrick bir fikri alıp bunu sinemaya dönüştürme konusunda tam bir usta. Bazen inanılmaz bir kitap bulursunuz ancak bu harika bir film olacağı anlamına gelmez. Farklı bir medya.”

Lynne Ramsay’nin yeni filmleri için sabırsızlananlara yönetmenin dünya prömiyerini 57. New York Film Festivali’nde gerçekleştiren, efsanevi fotoğrafçı Brigitte Lacombe hakkında çektiği 30 dakikalık kısa filmini izlemelerini tavsiye edebiliriz. Brigitte’i aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın