Lulu Wang HFPA’ya Bir Mesaj Gönderdi: “Daha Fazla Kadın Aday!”

Yazan: Zehra İncecik

Dün gece 77. Altın Küre Ödülleri daha yayınlanmadan önce emin olduğumuz şey; “en iyi yönetmen” kategorisinde kazananın bir kadın yönetmen olmayacak olmasıydı. 2000 yılından beri “en iyi yönetmen” kategorisinde 100’den fazla erkek aday gösterilirken sadece 4 kadın aday gösterildi. Bu yıl ise kategoride sadece 5 erkek aday vardı.

2 yıl önce Natalie Portman ödülü sunarken, bu noktaya parmak bastı. ” Ve işte hepsi erkek adaylar!”

Deadline ve Variety kırmızı halıda sinema ve televizyon dünyasındaki bu durumun değiştirilmesi için neler yapılabileceği konusunda çoğunlukla kadın yönetmenler ve yapımcılar olmak üzere adaylarla konuştu. “The Farewell”, “yabancı filmde en iyi sinema filmi” için aday gösterilirken filmin yönetmeni Lulu Wang “En İyi Yönetmen” kategorisinde aday gösterilmedi. Lulu Wang 77. Altın Küre kırmızı halısında yürürken HFPA’a bir mesaj gönderdi. “Daha fazla kadın aday!”

Daha Fazla Oku: 77. Altın Küre Ödülleri Sahiplerini Buldu!

“Bence yönetmenlik teknik bir zanaat olarak görülüyor. Erkeklerin teknik ve kadınların duygusal olduğu düşünülen bir önyargı var. Kamera önündeki kadınları onurlandırmaktan mutluluk duyuyorlar fakat kadınları teknik odaklı insanlar olarak görme konusunda hala bir önyargı var. İzleyici görüşlerine, medya eleştirilerine ve gişe sayısına göre listelerin başında birçok kadın yönetmenin filmi var. O halde bir filmin iyi ya da kötü olduğunu belirleyen nedir? Eğer eleştirmen incelemesi ya da yüksek gişeye bakılmıyorsa? Bunun değişmesini umuyorum. Dört gözle bekliyor olacağım.Umarım bunu dile getirecek kadar cesur birileri vardır.”

“The Farewell” yapımcısı Daniele Tate Melia ise şunları ekledi: “İnanılmaz film yapımcılarına baktığınızda, uzun zamandır devam eden kariyerleri vardı ve onlar beyaz adamlardı. Lulu gibi genç film yapımcıları manzaraya girdikçe içine gireceğimiz yörünge değişecektir. Marielle Heller, Greta Gerwig ve Alma Har’el gibi yönetmenler gelecek. Çok daha uzun zaman önce konuşmamız gereken bu konu gibi, umarım çok daha fazla kadın film yapar. Değişim olacak ve bunu görüyoruz.”

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir