“Gore’un Büyükbabası” Herschell Gordon Lewis 87 Yaşında Hayatını Kaybetti

Yazan: Gamze Çakan

Korku türüne yaptığı eşsiz katkılarla bilinen emektar yönetmen Herschell Gordon Lewis hayatını kaybetti. Vefat haberini ilk olarak Lewis’in filmlerinin uzun süreli dağıtımcısı “Something Weird Video”, facebook sayfasından duyurdu.

‘Blood Feast’, ‘The Wizard of Gore’, ‘Two Thousand Maniacs!’, ‘A Taste of Blood’, ‘The Gruesome Twosome’, ‘Scum of the Earth!’ ve ‘She-Devils on Wheels’ filmleriyle tanınan Herschell Gordon Lewis, korku türüne “splatter” alt türünü katmıştı. Filmlerinde kan, şiddet ve cinsellik öğelerini bolca kullanan yönetmen, John Waters, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino ve James Gunn başta olmak üzere pek çok yönetmen için ilham kaynağı olmuştu.

1963 tarihli ‘Blood Fest’ filmini, Alfred Hitchcock’un ‘Psycho’ filmine bir cevap olarak çektiğini söyleyen Lewis, 24.500 dolar bütçesi olan filmde cinayet eyleminin sonucundan ziyade sürecini en ince detayına kadar göstermek istediğini açıklamıştı.

Yönetmenin vefatının ardından, temsilcisi James Saito şu açıklamayı yaptı. “Yakın arkadaşım ve akıl hocam Herschell Gordon Lewis’indün gece uykusunda huzur içinde vefat ettiğini açıklamaktan üzüntü duyuyorum. Ailesi hayranlarından gelen taziyeleri minettar olmakla beraber, bu zor zamanlarda mahremiyet rica ediyor.” Saito, Lewis’in son filmi olan ‘Herschell Gordon Lewis’ BloodMania’ korku antolojisinin önümüzdeki sene yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir