Foça’da Kış Sinemaları Başlıyor!

Yazan: Gaye Taşkan

Geçtiğimiz yaz “Beşkapılar’da Beş Gece, Phokaia Bağımsız Film Günleri”ni düzenleyen Foça Belediyesi bu kez “Foça’da Kış Sinemaları” projesiyle bağımsız sinemaya destek olmaya ve Foçalıları sinemayla buluşturmaya devam ediyor.

Foça’da Kış Sinemaları

Foça Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Foça’da Kış Sinemaları” projesiyle, kış boyu her ay bir yönetmen sinemasına odaklanarak filmler izlenecek ve yönetmenler ile söyleşiler gerçekleşecek. Son dönem Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Pelin Esmer, Emin Alper ve Hüseyin Karabey’in dünya çapında ses getirmiş ödüllü filmleri ücretsiz olarak Foçalılar ile buluşacak. Yönetmen söyleşilerinin moderatörlüğünü ise ödüllü oyuncu Gizem Erman Soysaldı üstlenecek.

“Foça’da Kış Sinemaları”, 4 Ocak‘ta yönetmen Pelin Esmer‘in katılımıyla Gözetleme Kulesi filminin gösterimiyle başlıyor. Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan film, yurtiçi ve yurtdışından ‘En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu’ dahil birçok ödülle dönmüştü. 4 Ocak Cumartesi saat 15.00’da Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi‘nde gösterilecek filmin ardından, yönetmen Pelin Esmer ile oyuncu Gizem Erman Soysaldı moderatörlüğünde keyifli bir sohbet Foçalıları bekliyor.

Şubat ayında Emin Alper sinemasına odaklanılarak, yönetmenin Abluka ve Tepenin Ardı filmleri gösterilecek ve 15 Şubat gösteriminin ardından yönetmen Emin Alper ile söyleşi gerçekleşecek. Tepenin Ardı da Berlin Film Festivali “En iyi İlk Film Özel Ödül”, İstanbul Film Festivali “En İyi Film”, Asya Pasifik Film Ödülleri “En İyi Film” dahil yurtiçi ve yurtdışından çok önemli ödüllerle dönmüştü.

Mart ayında ise Foçalılar sinemaya doyacak. Mart ayı boyunca Hüseyin Karabey‘in uzun metraj filmlerinin yanı sıra kısa film ve belgesellerinden de özel bir seçki Foçalıları bekliyor. Yönetmen ilk filmi Gitmek- My Marlon and Brando ile New York Tribeca Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen” dahil önemli festivallerden onlarca ödülle dönmüştü. İkinci filmi Sesime Gel‘in prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan yönetmen, Mar Del Plata Film Festivali “En İyi Film”, Milano ve İstanbul “Seyirci Ödülü”, Sofya “En İyi Balkan Filmi” ödülü dahil yine yurtiçi ve yurtdışından onlarca ödül almıştı.

Foça'da Kış Sinemaları

PROGRAM

Ocak Ayı Pelin Esmer Filmleri:

4 Ocak Cumartesi, 15.00
Gözetleme Kulesi (yönetmen katılımı, söyleşi)

18 Ocak Cumartesi, 15.00
İşe Yarar Bir Şey

Şubat Ayı Emin Alper Filmleri:

8 Şubat Cumartesi 15.00
Abluka

15 Şubat Cumartesi 15.00
Tepenin Ardı (yönetmen katılımı, söyleşi)

Mart Ayı Hüseyin Karabey Filmleri:

7 Mart Cumartesi, 15.00
Gitmek

14 Mart Cumartesi, 15.00
F Tipi kısa film, Sessiz Ölüm

20 Mart Cuma 20.00
Pina Bausch ile Bir Nefes, Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak

28 Mart Cumartesi 15.00
Sesime Gel (yönetmen katılımı, söyleşi)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın