Fatih Yürür’ün Yeni Kitabı “Kötü Karakterin Yükselişi” Raflarda!

Yazan: Ayşe Ebru

Ağırlıklı olarak belgesel sinema üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile tanınan Fatih Yürür’ün üçüncü kitabı “Kötü Karakterin Yükselişi” okuyucu ile buluşuyor.

“Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler” ve “Tek Mekanlık Filmler” adlı derleme kitaplara imza atan Fatih Yürür, bu sefer de kötü karakterin tarihsel gelişiminin ritmini tutarken; kötü kavramının anlatılardaki evrimini de ön plana almayı hedefliyor.

Hem dini metinlerde hem de tarihte “kötü” olarak tanımlanan olgulardan; beyazperdede görüntüğü ilk andan itibaren, izleyiciyi kendisine hayran bırakan karizmatik kötülere kadar; kötünün pek de adil olmayan cazibesi üzerine, bu zamana kadar yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olarak tanımlanan “Kötü Karakterin Yükselişi” aynı zamanda okuyucuya, gayet hacimli bir “sinemasal kötüler” seçkisi de sunuyor.

Uzun süredir üzerinde çalıştığı “Milyon Dolarlık Afiş” adlı belgesel projesini de izleyici ile buluşturmaya hazırlanan Fatih Yürür, aynı zamanda “Demiryolu Öyküleri” adını taşıyan ilk öykü kitabını da tamamlamak üzere.

Kötü Karakterin Yükselişi

Kötü Karakterin Yükselişi

Kötü Karakterin Karizmasının Sırrı Nedir?
Nasıl oldu da kötülere sempati duymaya başladık? Bir gün uyandık ve kötüler öylece sevimli gelmeye mi başladı? Neden bir filmin belirleyici unsuru “kötünün işlenişi” haline geldi?
Gelin, hep beraber kötülüğün beyazperdedeki yükselişine tanıklık edelim! Tek amacı dünyaya kötülük saçmak olan, geçmişin karton kötülerinden, daha insanî motivasyonlar sebebiyle kötülüğe yönelenlere kadar, sinema tarihinin en karmaşık yolculuklarından birine çıkmaya hazır mısınız?
Bu derleme, salt bir “Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En Kötü Karakterleri” seçkisi sunmasının da ötesinde, kötülerin yaratım sürecinde, aktüel koşulların ne kadar etkili olduğunu ve seyircinin kötü adamlara beslediği sempatinin geçerli kaygılarını ön plana almayı hedefliyor!
Nihayetinde, kötülüğü oluşturan koşullar, onun kendisinden daha kötü değil mi?
gizle

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir