Emin Alper’in Kız Kardeşler Filmi Avrupa Film Ödülleri Seçkisi’nde!

Yazan: Ayşe Ebru

Tepenin Ardı ve Abluka filmleriyle çok sayıda prestijli festival tarafından tanınan Emin Alper‘in dünya prömiyerini Altın Ayı için yarıştığı Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren son filmi Kız Kardeşler, 32. Avrupa Film Ödülleri‘ne aday oldu.

Dün Saraybosna Film Festivali Uluslararası Yarışma kapsamında gösterilen film, ülkemizde de İstanbul ve Ankara film festivalleri başta olmak üzere pek çok festivalden ödül kazanmıştı.

Başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer‘in yer aldığı film, annelerinin ölümünden sonra birbirinden ayrılarak kasabaya besleme olarak verilmiş üç kız kardeşin yıllar sonra köylerine dönmelerinden sonra yaşadıklarını anlatıyor. Yapımcılığını Liman Film ve Nulook Production’ın üstlendiği film, Türkiye-Almanya-Hollanda ortak yapımı.

Filmin senaryosunu da kaleme alan Emin Alper’in hakkında “Bu hikayede, sosyal çevrelerinden ve kendi özlem ve arzularından dolayı sürekli baskı altında olan karakterlerimin değişen ruh hallerini ve duygularını takip etmekten heyecan duydum.” açıklamasını yaptığı “Kız Kardeşler”, aralarında François Ozon’un Grâce à Dieu, Claire Denis’in High Life ve Çagla Zencirci ile Guillaume Giovanetti’nin Sibel filmleri dahil olmak üzere toplam 45 filmle yarışıyor.

32. Avrupa Film Ödülleri, 7 Aralık 2019 tarihinde Berlin’de sahiplerini bulacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir