BBC’nin ‘His Dark Materials’ Dizisinden İlk Teaser Yayınlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Phillip Pullman’ın ‘His Dark Materials’ üçlemesi başarısız bir beyazperde girişiminin ardından televizyona uyarlandı. Serinin birinci kitabı ilk olarak 2007’de Chris Weitz tarafından ‘The Golden Compass’ adında bir filme uyarlanmıştı. Nicole Kidman, Daniel Craig ve Eva Green’in de dahil olduğu zengin kadrosuna rağmen, filmin daha çok genç izleyicilere yönelik olarak pazarlanması ve bu nedenle dinsel ve bilimsel alt metinlerin sulandırılması sonucu kaynağından uzaklaşması oldukça eleştirilmiş, daha sonra proje rafa kaldırılmıştı.

12 yıl sonra BBC ve HBO, Pullman’ın “Northern Lights” nam-ı diğer “The Golden Compass in North America”, “The Subtle Knife” ve “The Amber Spyglass” üçlemesi, bu kez kaynak materyale sadık kalınarak televizyon dizisine uyarlandı.

Sekiz bölümden oluşan ilk sezon, birinci kitabı anlatacak. İnsanlara, ruhlarının birer tezahürü olan ve şekil değiştiren bir hayvanın eşlik ettiği alternatif bir evrende geçen hikaye, Lyra Belacqua adında genç bir kızı merkezine alıyor. Lyra’yı ‘Logan’ filminden tanıdığımız Dafne Keen canlandırırken, Ruth Wilson ve James McAvoy da Marisa Coulter ve Lord Asriel karakterleriyle karşımıza çıkacak. Lin-Manuel Miranda da Lee Scoresby karakteriyle dizinin kadrosunda yer alıyor.

Yapım öncesi süreci 2015 yılında başlayan dizinin esasınsa 2017 yılında yayınlanması amaçlanmıştı. Ancak dizinin yaratıcısı Jack Thorne’un 2017’de yaptığı dizinin halen yapım öncesi sürecinde olduğu açıklaması hayranları hayal kırıklığına uğratmıştı. Çekimlerin Aralık 2018’inde tamamlanmasıyla yapım sonrası sürece geçilen dizinin prömiyerinin bu yıl içinde gerçekleşeceği kesinleşti. ‘His Dark Materials’ın yönetmen koltuğunda ise Tom Hooper (The King’s Speech, Les Misérables), Otto Bathurst (Peaky Blinders, Halo), Dawn Shadforth (Trust), Euros Lyn (Doctor Who, Black Mirror, Broadchurch) ve Jamie Childs (Stan Lee’s Lucky Man, Doctor Who) oturuyor.

‘His Dark Materials’ın yayınlanan 30 saniyelik teaser’ında Lord Asriel, kütüphanede gardrobun arasından onu gözetleyen Lyra, Marisa Coulter ile Lee Scoresby karakterleri görülüyor. İlk sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli olmayan dizi, ikinci sezon onayını şimdiden aldı. His Dark Materials’ın yayınlanan teaser’ına aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir