Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Günlükleri #1

Yazan: Gaye Taşkan

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali dün fırtına gibi bir açılış yaptı! Ayvalık Amfitiyatro’da yapılması planlanan açılış töreni dün meteorolojiden gelen haberler ve Ayvalıklı balıkçıların ve denizcilerin uyarılarıyla Vural sinemasına alındı. Açılış filmi Pedro Almodóvar‘ın Acı ve Zafer‘i de festivalin sinema salonları Sanat Fabrikası ve Ma’adra Binası‘nda gösterildi.

Kariyo & Ababay Vakfı’nın her yıl Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde verdiği KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nün sahibi bu sene Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper oldu. Emin Alper ödülünü KAV’ın kurucularından Sami Kariyo‘dan aldı.

Sami Kariyo konuşmasında, “Ayvalık başka bir yer. Ayvalıklılar şahane insanlar. Bizi geldiğimiz andan itibaren bağırlarına bastılar. İlk festivalden aldığımız güçle buradayız, bundan sonra da devam edeceğiz,” diyerek festivalin uzun soluklu olacağını bir kez daha teyit etti. Emin Alper’e ödülünü takdim ederken, “Besleme kültürünün çok yaygın olduğunu okumuştum, Emin Alper bu filmiyle oldukça evrensel bir konuya değinmiş,” dedi.

Emin Alper bu ödülü almanın gurur verici olduğunu belirtti. Alper, “Bizim gibi film çekerken yüzlerce sorunla boğuşan insanlar için maddi desteğin önemi var. Dürin Ababay ve Sami Kariyo’ya teşekkür ediyorum, sinemamızda kalıcı izler bırakıyorlar. Bu ülkede kültüre ve sanata ne kadar az değer verildiğini biliyorum, Başka Sinema çok önemli,” dedi. Sözlerini, “Kültür ve sanat alanında bir isimden daha bahsedeceğim, bize de destek veren Osman Kavala 2017’de tutuklandı. Haberi çekimler sırasında aldık, naif bir iyimserlikle çekimler bitince çıkar dedik, ama çıkmadı. Birkaç gün sonra da davası var, biz bu davanın takipçisiyiz,” diyerek sürdürdü.

Kız Kardeşler’in film müziklerini yapan ve bu yıl İstanbul Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik dalında Nikos Papaioannou ile birlikte ödül alan Giorgos Papaioannou, Yunanistan’dan Christos Barbas, Midilli’den Vassiliki Papageorgiou ve Ayvalık’tan Serdar Ateşer festivalin buluşma mekânlarından Kraft’ta bir konser verdi. Elektrikler fırtına dolayısıyla arada bir kesilse de müzik kesilmedi.

Dün Antonio Cosentino‘nun “Ellerin Havada, Keşke Hep Öyle Kalsa” başlıklı sergisi açıldı. Cosentino’nun sinemadan ilham alarak yaptığı resimleri bir araya getiren sergi festival boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ofiskafe‘de görülebilir.

Bugün festivalde neler olacak?

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Kültür için Alan desteğiyle İzmir, İstanbul, Gaziantep ve Diyarbakır’dan gelen üniversite öğrencilerine yönelik yoğun bir atölye programı düzenliyor. Üniversite öğrencileri her sabah sinemacılarla buluşacak. Bugün öğrenciler ilk atölyede Katriel Shory, Gülin Üstün, Olena Yershova ve Dafna Levin’le buluştular.

Festivali ilk seansında, 12.00’de Peri, Ağzı Olmayan Kız gösteriliyor. Vural Sineması’ndaki gösterimin ardından yönetmen Can Evrenol ve filmin çocuk oyuncuları sohbet için seyircilerle buluşacak.

Festivalin Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler başlıklı bölümünün ilk paneli bugün gerçekleşecek. “Nasıl Seyrediyorlar?” başlıklı panelde akademisyen Umut Tümay Arslan, Pay TV dış alım sorumlusu ve yönetmen Uğur Bayazıt, ressam Antonio Cosentino ve gazeteci Elçin Yahşi teknolojiyle gelen yeni film izleme biçimlerinin sinefilleri nasıl etkilediğini konuşacaklar.

Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler seçkisinde yer alan filmlerden Renkli-Türkçe bugün 16.30’da Ma’adra Binası’nda yönetmen Ahmet Çadırcı ve oyuncu Osman Cavcı‘nın katılımıyla yapılacak. Gösterimin ardından yönetmen ve oyuncu seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Dünkü fırtınanın dinmesinin ardından ilk açıkhava gösterimi 20.30’da, Armutçuk Düğün Alanı’nda. David Lynch‘in Mulholland Çıkmazı filmi Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler başlıklı seçki kapsamında gösteriliyor.

Oray

Bu gece iki suare de yönetmen ve film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşiyor. Saat 21.15’te Vural Sineması’nda Oray, Sanat Fabrikası’ndaysa Ve Sonra Dans Ettik gösterilecek. Oray’ın yönetmeni Mehmet Akif Büyükatalay ve oyuncular Zejhun Demirov‘la Cem Göktaş gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Ve Sonra Dans Ettik’in yönetmeni Levan Akin ile başrol oyuncusu Levan Gelbakhiani de festivalin konukları arasındalar, onlar da gösterimden sonra izleyicilerle buluşacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın