Aslı Özge’nin Yeni Filmi “Faruk” Tetouan Akdeniz Film Festivali’nden Ödüllerle Döndü

Yazan: Deniz Polat

Fas’ta gerçekleştirilen 29. Tetouan Akdeniz Film Festivali’nde, Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, “En İyi Erkek Oyuncu” ve Eleştirmenler Jürisi En İyi Film ödüllerini kazandı.

Jüri başkanlığını ünlü Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın yaptığı 29. Tetouan Akdeniz Film Festivali’nde, Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, “En İyi Erkek Oyuncu” ve ‘Eleştirmenler Jürisi En İyi Film’ ödüllerini kazandı. Aslı Özge’nin gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen bu filminde filmin başrolünde yer alan 96 yaşındaki babası Faruk Özge, filmdeki performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü alırken, film Eleştirmenler Jürisi tarafından da en iyi film ödülüne layık görüldü.

Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 74. Berlin Film Festivali’nden de Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödülünü kazanan ‘Faruk’ filmi, en son gösterildiği 43. İstanbul Film Festivali’nde de seyirci ve sinema yazarlarının büyük beğenisini kazandı.

Beşinci filmi “Faruk” ile başarılı bir çıkış yaptığı ilk filmi ‘Köprüdekiler’in izinden giden Özge, gerçek mekânlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filminde, sadece kentsel dönüşümün etkilerini değil, aynı zamanda bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını EEE Films, FC Istanbul, Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk Özge, Fikret Özge, Derya Erkenci, Gönül Gezer, Alibey Güner, Nurdan Çakmak, Begüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

Aslı Özge Biyografi

Aslı Özge İstanbul’da doğdu. 2000 yılından beri Berlin ve İstanbul’da yaşıyor. İlk uzun metrajlı filmi Köprüdekiler, prömiyerini 2009 yılında Locarno ve Toronto Film Festivalleri’nde yaptı ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandı. Özge’nin yazıp yönettiği Hayatboyu (2013) ve Almanca çektiği Ansızın (2016) filmleri, prömiyerlerini Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’nde yaptı; Ansızın filmi Avrupa Sinemaları Özel Mansiyonu ve FIPRESCI Ödüllerini kazandı. Almanya’da çektiği Kara Kutu (2023) adlı filmi Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması Bölümü’nün açılışını yaptı ve Roma Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Son filmi Faruk (2024) dünya prömiyerini 74.Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü‘nde yaptı.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir