8. Pembe Hayat Kuirfest Festival Güncesi #1

Yazan: Gamze Çakan

Dün akşam ‘Sevgiler, Scott’ filminin gösterildiği açılış töreni ve ardından Anahit Sahne’de gerçekleşen konser ve partiyle festival sezonunu açan Pembe Hayat KuirFest 25-26-27 Ocak tarihlerinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’de olacak.

Pembe Hayat KuirFest İstanbul’daki ilk gününü kısa seçkileriyle açıyor. Kişisel ve kolektif hafızayı sorgulayan filmlere yer veren belleğin lubundarlığı, erkekliğin türlü hallerini ezber bozan bakışıyla irdeleyen “Erkeklik Belası”, Londra merkezli Fringe! Queer Arts Festival tarafından hazırlanan “Fringe! Kısa Seçkisi : Kader Diyemezsin Sen Kendin Ettin”, Mix Copenhagen LGBT Film Festivali’nin KuirFest için hazırladığı “Mix Copenhagen Kuzey Işıkları” seçkileri ile kuirlik ve engel(siz)lilik kesişiminden kısalara yer veren “İşte Böyle Güzeliz!” kısaları izleyicilerle buluşacak. Gösterimlerin ardından Fringe! Kuir Film & Sanat Festivali programcısı Muffin Hix, Mix Kopenhag LGBTQ Film Festivali programcısı Andrea Coroma, “İşte Böyle Güzeliz!” seçkisinin küratörü Theresa Heath ve “Erkeklik Belası” seçkisi filmlerinden ‘Bekledim de Gelmedin’ (‘Still Waiting’) filminin yönetmeni Thomas Hakim soru cevap etkinliklerinde yer alacaklar.

Festivalin ilk gününde, “Gökkuşağının Altında” bölümünden Tayland’ın bu yılki Oscar adayı ‘Malila: Veda Çiçeği’, 2018 Berlin Film Festivali’nin “Generations” bölümünde gösterilen ‘Minyatür’ ve yakın dönemde oldukça başarılı kuir sinema örnekleri veren Brezilya sinemasından bol ödüllü ‘Elektrik Beden’ filmleri gösterilecek. Tekstil işçisi olarak çalışan bir grup LGBTİ+ gencin hikayesine odaklanan ‘Elektrik Beden’ filminin gösteriminin ardından Denizli’de tekstil işçisi olarak çalışan göçmen LGBTİ+larla “Kuir Mensucat A.Ş.: Tekstilde Çalışan Lubunyalar Anlatıyor” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

“Kuir Belgeseller” bölümünden ise Berlin Film Festivali’nde TEDDY En iyi Belgesel ödülünü kazanan ‘Zırıl Lubunya’, Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ+ aktivisti Zak Kostopoulos’un anısına gösterilecek olan ‘Yunan Lubuncası: Kalierda’ ve farklı geçmiş ve deneyimlerden kadınların hikayelerinin buluştuğu, çocuk sahibi olmayan, olamayan ve olmak istemeyen kadınların dünyalarını keşfe çıkan ‘Lunadigas’ filmleri bugünün programında yer alıyor. ‘Lunadigas’ ve ‘Yunan Lubuncası: Kalierda’ filmlerinin gösterimlerinin ardından film ekipleri izleyicilerle söyleşecek.

Festivalin ilk günü, “kÜLT” bölümünden ‘Eküriler’i ağırlıyor. HIV ile yaşayanlar hakkındaki önyargıları parçalayan anlatısı bakımından sinema tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan 1985 yapımı ‘Eküriler’, restore edilmiş versiyonundan gösterilecek.

Pembe Hayat KuirFest’in LGBTİ anlatılarına özgür bir ifade alanı açması bakımından özel bir önem verdiği “Kuir Diziler” bölümü de ilk günün sürprizlerinden. Bölüm kapsamında gösterilecek olan ‘Karışık Mesajlar’, Londralı bir lezbiyenin Berlin’in kuir ortamlarındaki flört maceralarını konu ediniyor.

Festivalin öne çıkan etkinliklerinden biri ise bugün gerçekleşiyor. Gizem Aksu’nun modere edeceği, “Kuir Belgeseller” bölümünde ‘Burada Demokrasi Yok’ filmiyle yer alan Liad Hussein Kantorowicz, Atina Kuir Sanatlar Müzesi’nden Maria Dolores ve performans sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu’nun katılacağı “Kuir Performans: Şansın ne? Çatışman ne? Dönüşümün Nereden Nereye?” başlıklı yuvarlak masa buluşmasını kaçırmayın.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir