77. Venedik Film Festivali Pandemi Gölgesinde Başladı!

Yazan: Gökçe Erdoğan

Venedik Film Festivali 2 Eylül’de Başladı!

Pandemi döneminin ilk büyük çaplı film festivali olan ve bu yıl 77’ncisi düzenlenen Uluslararası Venedik Film Festivali, İtalyan yönetmen Daniele Luchetti’nin yönettiği Lacci filminin gösterimiyle başladı.

Festivalin Jüri Başkanı Cate Blanchett’ın “Buradayız. Sizinle bir araya gelmek bir tür mucize gibi duruyor. İçinden geçtiğimiz yol belirsiz ama bu gece bir başlangıç” açıklamasını yaptı.

Venedik Film Festivali

Festivalde ayrıca, usta oyuncu Tilda Swinton’a da Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edildi. Swinton, Altın Aslan Ödülü’nü, Cate Blanchett’in elinden aldı. Tilda Swinton, konuşmasında geçtiğimiz günlerde vefat eden oyuncu Chadwick Boseman’ı andı. Boseman’ın canlandırdığı “Black Panther” karakterine gönderme yapan oyuncu, konuşmasını “Wakanda Forever” (“Sonsuza dek Wakanda!”) sözüyle tamamladı.

Venedik Film Festivali

En son geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk klibini duyurduğumuz Pedro Almodóvar imzalı ve Tilda Swinton’ın oynadığı The Human Voice isimli kısa film de dünya prömiyerini Venedik Film Festivali kapsamında gerçekleştirdi.

Çekimleri İspanya’da karantina sürecinde tamamlanan filmin yönetmeni Almodóvar konuşmasında, salgın ve sinema üzerine açıklamalarda bulundu. Salgın sürecinin getirdiği ev içi rutininden çıkmak için sinemanın çok önemli olduğunu vurgulayan Almodóvar, insanların tekrar sinemaya gitmeye yönlendirilmesi gerektiğini savundu.

Venedik Film Festivali
Fotoğraf: Mega Agency

Festival kapsamındaki diğer filmler içinde Chloé Zhao’nun yönettiği ve Frances McDormand’ın yer aldığı Nomadland, If Beale Street Could Talk filminden tanıdığımız Regina King’in ilk yönetmenlik denemesi olan One Night in Miami, Macaristanlı yönetmen Kornél Mundruczó’nun İngilizce dilindeki ilk filmi olan ve Vanessa Kirby ve Shia LaBeouf’un başrollerinde olduğu Pieces of a Woman bulunuyor.

Gösterimlerde, salgın sebebiyle alınan maske takma zorunluluğu gibi önlemlere rağmen, festivalde geçmişe oranla çok daha az seyirci olduğu söyleniyor. Şimdilik herkesin gözü gelecekteki gösterim ve festival takvimlerini, bu etkinliklerin nasıl yapılacaklarını büyük ölçüde belirleyecek olan Venedik Film Festivali’nde.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir