75 yaşında bir Noel klasiği ‘Şahane Hayat’, Kundura Sinema’da

Yazan: Gökçe Erdoğan

Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimarisiyle etkileyen sinema salonu Kundura Sinema, yılın son gösterimini bir Noel klasiği olan It’s a Wonderful Life / Şahane Hayat ile yapıyor. Hollywood’un Altın Çağı’nın önde gelen yönetmenlerinden Frank Capra’nın “en iyi filmim” dediği ve dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i buluşturan 75 yıllık klasik, 2019’da restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, kalpleri ısıtan bir öyküyü beyazperdeye taşıyan Şahane Hayat, “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmayan, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt. En İyi Film dahil 5 kategoride Oscar adaylığıbulunan ve En İyi Yönetmen dalında Altın Küre Ödülü almış film, 24 ve 25 Aralıtarihlerinde saat 21:30’da, 26 Aralık Pazar günü de 16:30 seansında gösterilecek. Sağlık önlemleri ve temizlik kurallarının büyük hassasiyetle uygulandığı, %100 temiz hava ile çalışan ve karışım hücresi içermeyen sertifikalı havalandırma sistemleri ile güvenli bir izleme ortamı sunan Kundura Sinema’da gösterilecek Şahane Hayatın biletleri beykozkundura.com adresinde satışta!

Beykoz Kundura’nın Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema, yılın son gösterimini bir Noel klasiği olan It’s a Wonderful Life / Şahane Hayat ile yapıyor. Hollywood’un Altın Çağı’na damgasını vurmuş, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Frank Capra’nın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 1946 yapımı klasik, 2019’da restore edilmiş 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Philip Van Doren Stern’in “The Greatest Gift” adlı kısa öyküsünden uyarlanan Şahane Hayat, iflasın eşiğindeki George Bailey’nin intihara kalkıştığı bir gece bir melek tarafından durdurulması sonrası gelişen fantastik olayları anlatıyor. Frank Capra’nın Pulitzer ödüllü Frances Goodrich ve Albert Hackett çiftiyle birlikte yazdığı senaryodan çektiği film, dönemin meşhur oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i bir araya getiriyor. Joseph Biroc ve Joseph Walker’ın övgü toplamış görüntüleri, Oscarlı besteci Dimitri Tiomkin imzalı müzikleri ile zamansız bir klasiğe dönüşen film, En İyi Film dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, Altın Küre’lerde de Capra’ya En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmişti. Amerikan Ulusal Film Koruma Kurulu (NFPB) tarafından Kongre Kütüphanesi’nde saklanmak üzere ABD Ulusal Film Arşivi’ne dahil olan Şahane HayatFrank Capra’nın ‘en iyi filmim’ sözünü doğrularcasına “Tüm zamanların en iyi filmleri” listelerinden eksik olmamış, Amerikan televizyonlarında her Noel akşamı gösterilmesi gelenek haline gelmiş gerçek bir başyapıt.

It’s A Wonderful Life / Şahane Hayat

Kurmaca Uzun / 1946 / ABD / Siyah&Beyaz / 132’

İngilizce / Türkçe altyazılı

netmen: Frank Capra | Senaryo: Frances Goodrich, Albert Hackett, Frank Capra | Oyuncular: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore | Görüntü Yönetmenleri: Joseph Biroc, Joseph Walker | Kurgu: William Hornbeck | Müzik: Dimitri Tiomkin | Ses Tasarımı ve Miks: William Aikman | Renk: Matthieu Weil | Kurgu: Dieter Diependaele | YapımcıFrank Capra | Yapım: Liberty Films, Inc. | Uluslararası SatışTaskovski Films 

Ödüller: 1947 Altın Küre Ödülleri En İyi Yönetmen 1949 İspanya Sinema Yazarlar BirliğÖdülleri En İyi Yabancı Film

Kundura Sinema yılın son gösterimini Amerikan sinemasının en görkemli 100 yapımı arasında yer alan ve zamansız bir Noel klasiği olan Şahane Hayat ile yapıyor. Frank Capra’nın yönetmen ve yapımcılığını üstlendiği 1946 tarihli filmi 2019’da restore edilen 4K çözünürlüğündeki kopyasıyla seyirci karşısına çıkacak. Philip Van Doren Stern’in “The Greatest Gift” isimli öyküsünden beyazperdeye uyarlanan Şahane Hayat, doğup büyüdüğü Bedford Falls kasabasının halkının zengin ve cimri Mr. Potter’ın ellerine düşmesine kendi hayatıyla ilgili hayalleri pahasına engel olan George Bailey’nin öyküsünü anlatıyor. Kaybolan bir para ve Mr. Potter’ın entrikaları sebebiyle Noel arifesinde intiharın eşiğine gelen Bailey’nin imdadına ise Clarence isimli bir melek yetişiyor. Tek bir kişinin iyiliklerinin ne kadar çok insanın hayatını değiştirebileceğine dair, hem iç ısıtan hem de ilham veren bir öyküyü beyazperdeye taşıyan Şahane Hayat tüm ailenin keyifle izleyebileceği, zamana meydan okuyan bir seyir deneyimi sunuyor. Dönemin ünlü oyuncuları James Stewart ve Donna Reed’i başrollerde izlediğimiz, beş dalda Oscar adaylığı bulunan ve yönetmeni Frank Capra’ya Altın Küre getiren bu Noel klasiği Hollywood’un altın çağında yakaladığı o büyülü sinema deneyiminin tarihe geçmiş, usta işi bir örneği.

FRANK CAPRA: İtalya doğumlu Amerikalı yönetmen Frank Capra yaşam ve kariyer öyküsüyle pek çok film tarihçisi tarafından “Amerikan Rüyası”nın ete kemiğe bürünmüş hali olarak görülüyor. Aile baskısına rağmen eğitim hayatını bırakmayan ve gazete satıcılığından müzisyenliğe pek çok alanda çalışan Capra sinema kariyerine ise 1920’lerin ortasında büyük yapımların arasında gösterilen kısa ve sessiz komedi filmlerinde yazarlık ve yönetmenlik yaparak başladı. Mühendislik eğitimi nedeniyle sinema endüstrisinin sesli film dönüşümüne kolayca ayak uyduran Capra, 1930’lara gelindiğinde Hollywood’un önde gelen yönetmenleri arasında yer alıyordu. 1934’de çektiği It Happened One Night filmi Oscar Ödüllerinde büyük beşliyi (en iyi yönetmen, en iyi film, en iyi aktör, en iyi aktris, en iyi uyarlama) toplayan ilk yapım olarak tarihe geçti. Sade, emprovizasyona açık yönetmenlik stili ve kurguda ortaya koyduğu üstün tempo anlayışı ile tanınan yönetmen aynı zamanda Amerikan sinema endüstrisinin Academy of Motion Picture Arts and Sciences ve Directors Guild of America gibi önemli kurumlarında da başkanlık pozisyonunda görev aldı.  

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın