Ana sayfa Haberler 72. Cannes Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

72. Cannes Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!

72. Cannes Film Festivali en iyi filmlere ödül verdiği törenle sona erdi. Jüri başkanlığını Alejandro González Iñárritu’nun üstlendiği festival jürisinde ayrıca Elle Fanning, Maimouna N’Diaye, Kelly Reichardt, Enki Bilal, Alice Rohrwacher, Robin Campillo, Yorgos Lanthimos ve geçen yılın En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Paweł Pawlikowski yer alıyordu.

Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino), Sorry We Missed You (Ken Loach), The Young Ahmed (Dardenne Kardeşler), Matthias ve Maxime (Jim Jarmusch), Matthias ve Maxime (Xavier Dolan) ve A Hidden Life’ın da (Terrence Malick’in) aralarında bulunduğu 20 filmin Altın Palmiye için yarıştığı festivalde, kazanan film Bong Joon Ho‘nun son filmi ‘Parasite’ oldu. Başrollerini Song Kang Ho, Lee Sun Kyun, Cho Yeo Jeong, Choi Woo Shik ve Park So Dam’ın paylaştığı film, beklenmedik bir olayla yolları kesişen farklı sınıflarda iki aileyi merkezine alıyor.

Daha Fazla Oku: Bong Joon Ho’nun Parasite Filminden İki Yeni Klip!

Festivalde En İyi Yönetmen ödülü ise, ‘The Young Ahmed’ filmleri ile Jean-Pierre ve Luc Dardenne’e verildi. En İyi Erkek Oyuncu Pedro Almadovar’ın ‘Pain & Glory’ filmindeki performansıyla Antonio Banderas’ın olurken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü ise ‘Little Joe’ filmiyle Emily Beecham kazandı.

Bong Joon Ho

72. Cannes Film Festivali’nin tüm kazananları aşağıda yer almaktadır.

Yarışma

Altın Palmiye: Parasite (Bong Joon-ho)
Büyük Jüri Ödülü: Atlantics (Mati Diop)
Jüri Ödülü: Les Misérables (Ladj Ly) and Bacurau (Kleber Mendonça Filho Juliano Dornelles)
En İyi Kadın Oyuncu: Emily Beecham (Little Joe)
En İyi Erkek Oyuncu: Antonio Banderas (Pain & Glory)
En İyi Yönetmen: Jean-Pierre & Luc Dardenne (The Young Ahmed)
En İyi Senaryo: Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
Jüri Özel Mansiyon: It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Altın Kamera (En İyi İlk Film): Our Mothers (César Díaz)

Diğer Ödüller

Altın Palmiye (Kısa Film): The Distance Between Us And The Sky (Vasilis Kekatos)
Jüri Özel Mansiyon: Monstruo Dios (Agustina San)
Altın Göz Belgesel: For Sama
Ekümenik Jüri Ödülü: Hidden Life (Terrence Malick)
Kuir Palmiye (Uzun Metraj): Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
Kuir Palmiye (Kısa Metraj): The Distance Between Us And The Sky (Vasilis Kekatos)

Belirli Bir Bakış

Belirli Bir Bakış: The Invisible Life of Eurídice Gusmão (Karim Aïnouz)
Jüri Ödülü:
Fire Will Come (Oliver Laxe)
En İyi Yönetmen: Kantemir Balagov (Beanpole)
En İyi Performans: Chiara Mastroianni (On a Magical Night)
En İyi Senaryo: Meryem Benm’Barek (Sofia)
Jüri Özel Ödülü: Albert Serra (Liberté)
Jüri Özel Mansiyon: Joan of Arc (Bruno Dumont)
Coup de Coeur Ödülü: A Brother’s Love (Monia Chokri), The Climb (Michael Angelo Covino)

Yönetmenlerin 15 Günü (Director’s Fortnight)

Dramatik Yazarlar ve Besteciler Derneği Ödülü: An Easy Girl (Rebecca Zlotowski)
Europa Sinemaları Etiket Ödülü: Alice and the Mayor (Nicolas Parisier)
Illy Kısa Film Ödülü: Skip Day (Patrick Bresnan, Ivete Lucas)

Eleştirmenler Haftası

Nespresso Büyük Ödülü: I Lost My Body (Jérémy Clapin)
Dramatik Yazarlar ve Besteciler Derneği Ödülü: César Díaz (Our Mothers)
GAN Vakfı Dağıtım Ödülü: The Jokers Films, Fransız Dağıtım Şirketi tarafından Vivarium (Lorcan Finnegan)
Louis Roederer Vakfı Yükselen Yıldız Ödülü: Ingvar E. Sigurðsson (A White, White Day)
Leitz Cine Kısa Film Keşif Ödülü: She Runs (Qiu Yang)
Canal Plus Kısa Film Ödülü: Ikki Illa Meint (Andrias Høgenni)

FIPRESCI

Yarışma: It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Belirli Bir Bakış: Beanpole (Kantemir Balagov)
Yönetmenlerin 15 Günü/Eleştirmenler Haftası: The Lighthouse (Robert Eggers)

Cinéfondation

Birincilik Ödülü: Mano a Mano (Louise Courvoisier)
İkincilik Ödülü: Hiéu (Richard Van)
Üçüncülük Ödülü: Ambience (Wisam Al Jafari); Duszyczka [The Little Soul] (Barbara Rupik)

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın