31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışma Jürisi Belli Oldu!

Yazan: Gaye Taşkan

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivalinde, Ulusal Belgesel Film Yarışma Jürisi akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist, yapımcı Rena Lusin Bitmez ve yönetmen, belgesel prodüktörü Zeynep Gülru Keçeciler’den oluşacak.

Başkent Üniversitesi, GSTMF, Film Tasarımı Bölüm Başkanlığını yürüten Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman, Belgesel Sinema, Belgesel Film Yapımı, Sinemada Yönetmenlik, Sinemada Yapımcılık gibi dersleri sürdürmektedir. Çalışmaları yaratıcı endüstrilerde önemli bir alan olan sinema, belgesel sinema, gerçeğin yeniden sunumu çerçevesinde belgesel sinemada farklı anlatım formları üzerine yoğunlaşmıştır. Yapım ve yönetimini üstlendiği belgesel filmlerle ödüller kazanmış, uluslararası festival programlarında yer almıştır.

Yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı Rena Lusin Bitmez İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesinin ardından Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölümünü bitirdi. Tiyatro Araştırma Laboratuvarında (TAL) Ayla Algan, Beklan Algan’dan oyuncu yönetimi, dramaturji, drama eğitimi aldı. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği projelerini hayata geçirdi. Sevgi Çıkmazı, İstanbul Meyhaneleri, Suç Senin, Başka Zaman Başka Bir Yer, Gitmek Üzerine Söyleyemediklerim, Savaş ve Barış adlı filmlerinin yapımcılığını, yönetmenliğini, senaristliğini üstlenen Rena Lusin Bitmez “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” filmi ile 38. İstanbul Film Festivalinde (İKSV) ve 30.Ankara Uluslararası Film Festivallerinde “En İyi Belgesel Film” ödüllerini aldı.

Belgesel Film Yarışma Jürisi
Ulusal Belgesel Film Yarışma Jürisi

1996 Yılında Ankara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun olan Zeynep Gülru Keçeciler, aynı sene TRT Belgesel Programlar Müdürlüğünde Yardımcı Yönetmen olarak göreve başladı. 1998 yılında City Üniversitesinde “Çok Kültürlü toplumlarda Medya Politikaları” üzerine Yüksek Lisansını tamamladı. 2001 yılından beri TRT‘de Belgesel Prodüktörü olarak görev yapmaktadır.

En İyi Belgesel Film Ödülü olan 20.000 TL için yarışacak ulusal belgesel filmler için son başvuru tarihi 25 Mart 2020. Başvuru koşulları ve formuna www.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın