27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Jüri Üyeleri Açıklandı!

Yazan: Gaye Taşkan

Adana Büyükşehir Belediyesi, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ni pandemi kurallarına uygun şekilde 14 – 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirecek! Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, COVID-19 önlemleri kapsamında festivalde bu yıl şehir dışından konuk ağırlanamayacağını; sinemaseverlerin festival filmlerini online olarak izleyebileceklerini; ayrıca Adana’da pandemi koşulları gözetilerek hazırlanacak bir salonda yarışma filmlerinin gösterimlerinin yapılacağını belirtti. Çalışmalarını hızla sürdüren festivalin Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyeleri açıklandı. Jüri başkanlığını oyuncu Füsun Demirel’in üstlendiği festivalin jüri üyeleri Feza Çaldıran, Damla Sönmez, Seren Yüce, Can Atilla, Ayfer Tunç ve Sevin Okyay’dan oluşuyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi, ülkenin geçtiği zorlu pandemi günlerinde, sinemanın insana moral veren gücünden yararlanmak için Adana Altın Koza Film Festivali’ni kesintiye uğratmadan devam ettiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın ve Türkiye’nin en prestijli festivallerinden olan film festivalini, COVID-19 salgını şartlarını göz önünde bulundurarak gerçekleştireceklerini belirtti. Karalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgenin ışığında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi esaslarını gözeten bir düzenlemeyle fiziksel mesafenin korunabildiği, etkili hijyen ve dezenfekte işlemlerinin yapılacağı bir ortam için gerekli çalışmaların festival yönetimi tarafından gerçekleştirileceğini ifade etti.

Salgın önlemleri nedeniyle bu yıl Adana Altın Koza Film Festivali’nin içeriği, “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması”yla sınırlandırıldı. Sinemaseverlerin merakla beklediği “Altın Koza Ödülleri”, eylül ayında düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. “Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri” ve “Orhan Kemal Emek Ödülleri” ise aynı törende sahiplerine takdim edilecek.

Pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürüten 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi de belli oldu. Türk sinemasının en önemli gündemlerinden birini yaratan festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde, her biri alanında birbirinden başarılı isimler yer alıyor. Başkanlığını oyuncu Füsun Demirel’in üstlendiği jüride; görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, oyuncu Damla Sönmez, yönetmen Seren Yüce, müzisyen Can Atilla, yazar Ayfer Tunç ve sinema yazarı Sevin Okyay yer alıyor.

Altın Koza

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Hakkında

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali‘nin yürütme kurulu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından davet edilen usta isimlerden oluşuyor. Başkanlığını Menderes Samancılar’ın üstlendiği yürütme kurulunda Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu, İsmail Timuçin ve Gökhan Mutlay yer alıyor. Festival direktörlüğünü ise, uzun yıllar Adana Altın Koza Film Festivali sinema bölümü direktörlüğünü yürütmüş olan Kadir Beycioğlu üstleniyor.

JÜRİ BAŞKANI: Füsun Demirel

Altın Koza

20 Ağustos 1958 tarihinde Ankara’da doğdu. Liseyi İzmir’de okudu. Gençliğini ise İstanbul’da geçirdi. 1976 yılında İtalya’da Perugia Dil Üniversitesi’nden “Università per stranieri” mezun oldu. Ardından 1980 yılında Roma Dramatik Sanatlar Akademisi tiyatro bölümünden mezun oldu. Ferzan Özpetek ile okul arkadaşıdır. Tiyatroya İtalya’da Nobel ödüllü ünlü İtalyan tiyatro yazarı Dario Fo’ya asistanlık yaparak başladı. Mezun olur olmaz Vasıf Öngören’in 1980 yılında Batı Berlin’deyken kurup işlettiği kolektif tiyatroda Vasıf Öngören’in yazıp yönettiği “Zengin Mutfağı” adlı tiyatro oyunuyla tiyatro oyunculuğuna başladı. Burada sonra eşi olacak Nurettin Şen ile tanıştı. Daha sonra Çevre Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Devekuşu Kabare, Dostlar Tiyatrosu’nda görev aldı.

1984 yılında başrollerini Hale Soygazi, Kadir İnanır, Macit Koper ve Meral Çetinkaya’nın oynadığı yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Bir Yudum Sevgi” adlı sinema filmi ile sinemaya geçiş yaptı. İtalyanca, İngilizce ve Almanca’yı iyi derecede bilmekle beraber çeviriler de yapmaktadır. Dario Fo ve Franca Rame’nin 27 oyununu Türkçe’ye çevirdi. 1996 yılında Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) başkanlığı yaptı. Oyuncular Meslek Birliği (OYUNCUBİR) Yönetim Kurulunda Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi.

Hafızalarda en çok yer eden “Züğürt Ağa”, “Uçurtmayı Vurmasınlar” ve “Mem û Zin” gibi filmleri; “Sıdıka”, “Şaşıfelek Çıkmazı”, “Fadime” gibi TV dizilerinde üstlendiği her rolün hakkını veren başarılı oyuncu birçok tiyatro oyununu da Türkçe’ye kazandırdı. Eşi Nurettin Şen ile beraber “Açılım Yayınları” adlı bir yayın evi kurdu. 1985 yılında senaryosunu Yavuz Turgul’ın yazdığı “Züğürt Ağa” filminde Şener Şen ve Erdal Özyağcılar ile başrolde oynadı. 1986 yılında müziklerini Onno Tunç’un, senaristliğini Barış Pirhasan’ın, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı “Aaahhh Belinda” adlı sinema filminde Müjde Ar, Yılmaz Zafer, Macit Koper, Güzin Özipek ve Tarık Papuççuoğlu ile birlikte rol aldı. 2001 yılında “Büyük Adam Küçük Aşk” sinema filminde Şükran Güngör, Dilan Erçetin ve Yıldız Kenter’le başrolde oynarken, bu rolüyle 2001 yılında yapılan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü almıştır. 2012 yılında başlayıp 2014 yılında biten, senaryosu Gülse Birsel tarafından yazılan “Yalan Dünya” adlı dizide Altan Erkekli, Olgun Şimşek, Gülse Birsel, Hasibe Eren, Rutkay Aziz, Gonca Vuslateri, Gupse Özay, Sarp Apak ve Bartu Küçükçağlayan’la beraber oynadı.

8. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Camdan Kalp” ve “Berdel” filmleriyle; 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Görülmüştür” filmiyle Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

JÜRİ ÜYELERİ

Feza Çaldıran

Altın Koza

1970 yılında Çanakkale’de doğdu. “Eşkıya” (1996), “Her Şey Çok Güzel Olacak” (1997), “Duruşma” (1999), “Filler ve Çimen” (2000) ve “Büyük Adam Küçük Aşk” (2001) projelerinde kamera asistanı olarak görev aldı.

“Çamur”, “Saklı Yüzler”, “Sonbahar”, “Kaptan Feza”, “Çınar Ağacı”, “Gelecek Uzun Sürer”, “Aşk ve Devrim”, “Yük”, “Meryem”, “Kuzu”, “Zer”, “Çok Fazla Yakın”, “Mezarcı”, “Güven”, “Sükut Evi”, “Her Şey Seninle Güzel”, “Şahsiyet” ve “The Gift/Atiye” projelerinde görüntü yönetmeni olarak görev aldı.

“Sonbahar” filmiyle 15. Adana Altın Koza Film Festivali Jüri Özel Ödülü; “Gelecek Uzun Sürer” filmi ile 18. Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; 41. SİYAD En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, 20. Ankara Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; “Meryem” ile 50. Antalya Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; “Yük” ile 24. Ankara Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, “Kuzu” ile 59. İspanya Seminci Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; “Mezarcı” ile Fransa Nice Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni; 24. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney En İyi Film ve Adana İzleyici ödüllerini alan “Daha” filmiyle ise İtalya Otranto Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne layık görüldü.

Damla Sönmez

Altın Koza

3 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul’da doğdu. St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı iki yıl keman, bir yıl da piyano dalında öğrenim gördü. New York Black Nexxus Academy’de Stuart Burney ile çalıştı.

2009 yılında “Bornova Bornova” filmindeki rolüyle 46. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu; Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde Umut Veren Genç Yetenek; Uçan Süpürge Kadın Film Festivali’nde Genç Cadı ödüllerini aldı. 2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’de, festivalin ‘Festival Genç Başkanı’ görevini yürütürken, “Deniz Seviyesi” filmindeki rolüyle de bu festivalin yanı sıra 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali’nde (MIFF) En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. 2018’de “Taksim Hold’em” filmindeki performansı ile Uluslararası Kayseri Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Sönmez, aynı yıl başrolünde olduğu “Sibel” filmindeki performansı ile ulusal ve uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atmıştır. Adana Film Festivali, Asya Pasific Ödülleri, Londra Film Haftası, Frankfurt Türk Filmleri Festivali, SİYAD ve Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi olmuştur. 2020 yılında “I Am You” filmindeki performansı ile Floransa Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Sönmez, tiyatro ve sinema kariyeri yanı sıra televizyon dizilerinde de yer almaktadır. “Gece Gündüz”, “Türkan”, “Bir Aşk Hikayesi” ve “Güllerin Savaşı” gibi başarılı yapımlarda yer alan Sönmez, 2019 yılından beri “Çukur” dizisinde rol alırken aynı yıl içerisinde Netflix yapımı “Rise of Empires Ottoman” mini dizisinde de yer almıştır.

Seren Yüce

Altın Koza

1975 yılında İstanbul’da doğan Seren Yüce, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümünden mezun oldu. Yeşim Ustaoğlu, Fatih Akın ve Özer Kızıltan gibi yönetmenlerle, yardımcı yönetmen olarak çalıştı. 2010’da “Çoğunluk” filmini çekti. Film 67. Venedik Film Festivali’nde ‘Luigi De Laurentis’ Geleceğin Aslanı Ödülü; 47. Antalya Film Festivali’nde En iyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü; Angers Premiers Plans First Films Festivali’nde En İyi Yabancı Film Ödülü; 12. Mumbai Film Festivali’nde Golden Gate Ödülü başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görüldü. İkinci filmi “Rüzgarda Salınan Nilüfer”, 2016 Montreal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. En son yönetmenlik çalışması ise BluTv ve Netflix’te yayınlanan “Masum” (2017) adlı dizidir.

Can Atilla

Altın Koza

1969 Ankara doğumlu olan Can Atilla, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Lisans, Yaylı Sazlar Bölümü mezunudur. 2 sezon boyunca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında görev alan Can Atilla, Türkiye’de New Age müziğin uluslararası platformdaki öncü temsilcisi. 1990 yılından bu yana profesyonel olarak beste çalışmaları yapan müzisyen “Şaşıfelek Çıkmazı”, “Ferhunde Hanımlar”, “Bizim Evin Halleri”, “Vasiyet” vb. birçok TV dizisini; “Kuvayı Milliye Destanı”, “Gayri Resmi Hürrem”, “Süleyman ve Öbürsüler” ve “Yer Demir Gök Bakır” gibi birçok tiyatro oyununu; “Atatürk”, “Tanrıların Tahtı Nemrut”, “Kuruluştan Kurtuluşa Fenerbahçe” belgesellerini ve “Sır Çocukları”, “Bir Erkeğin Anatomisi”, “Kuruluş-Osmancık” sinema filmlerini müziklendirdi. 1992 yılında hazırladığı ilk albümü “Bilinçaltı”nın yayınlandığı günden bugüne kadar yurt içinde ve Hollanda, İngiltere, Almanya, Fransa, Polonya, Rusya, Amerika, Norveç, Kanada başta olmak üzere yurt dışında yayınlanan toplam 11 albüme imza attı. Sanatçı özgün çalışmalarıyla, 1998 Avni Dilligil Tiyatro Ödülü, 2002 Sanat Kurumu Yılın Sanatçısı Ödülü, 2004 Afife Jale Ödülü, 2004 Tiyatro Ödülü ve Almanya’da Schwingungen Elections Dünya 2.liği Ödülü’ne layık görüldü.

Ayfer Tunç

1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk öykü kitabı 1989’da yayımlanan “Saklı”dır. Yazar bu kitabını daha sonra “Evvelotel” adlı öykü kitabıyla birleştirerek “Evvelotel-Saklı” adıyla yayımladı. Diğer öykü kitapları “Mağara”, “Arkadaşları”, “Aziz Bey Hadisesi” ve “Taş-Kâğıt-Makas”tır. “Taş-Kâğıt-Makas”ın içinde yer alan kısa romanı “Suzan Defter”i 2013’te; “Aziz Bey Hadisesi”ndeki kitaba adını veren eseri 2014’te bağımsız olarak yayımladı. Bu iki kitapta yer alan diğer kısa öyküleri “Kırmızı Azap” ismiyle kitaplaştırdı. Sait Faik’in öykülerinden hareketle TRT için yazdığı “Havada Bulut” adlı senaryosu 2002’de, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı “72. Koğuş” adlı senaryosu 2010’da çekildi. Yazarın “Kapak Kızı” (1992), “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi” (2009), “Yeşil Peri Gecesi” (2010) ve “Dünya Ağrısı” (2014), “Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura” (2018) adlı romanlarının yanı sıra, “Memleket Hikâyeleri” (2012) adlı anı-öykü kitabı, “Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek” (2001), “Ömür Diyorlar Buna” (2007) adlı yaşantı kitapları, Oya Ayman’la birlikte yazdığı “İkiyüzlü Cinsellik” (1994) adlı bir inceleme kitabı ve “Harflere Bölünmüş Zaman” adlı bir e-kitabı vardır.

Sevin Okyay

1942’de İstanbul’da doğdu. Okuldan sonra çevirmen olarak çalışmaya başladı. 1975’ten itibaren gündelik gazetelerde daha çok kültür-sanat yazarı olarak görev aldı ve kültür sanat köşeleri yazdı. Yapı Kredi Yayınları’nda editörlük yaptıktan sonra, TRT 2’de beş buçuk yıl süreyle “Ve Sinema” programını hazırladı. Radyoculuğa Açık Radyo’da adım attı. 1996’da Radikal’de köşe yazmaya başladı, ardından NTV Radyo’ya geçti. “Harry Potter” dizisinin altı kitabını Kutlukhan Kutlu ile çevirdi. Ayrıca yedi kitabı var. Türk Pen’i, SİYAD, FABİSAD, Talat Sait Halman Çeviri Ödülü Jürisi ve İstanbul Caz Festivali Danışma Kurulu üyesidir.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir