27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali: Festival Günlükleri #2

Yazan: Deniz Polat

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bugün üçüncü gününde. Bağımsız Sinema ekibi olarak gösterimini dün gerçekleştiren iki yapıma daha sizler için değinmek istedik.

En Sevdiğim Pastam / My Favourite Cake (Maryam Moghadam, Bestash Sanaeeha – 2024)

 En Sevdiğim Pastam, pek alışık olmadığımız bir hikâye. Filmden çıktığımda bir süre İran’ın ne kadar derin bir sanat kavrayışına ev sahipliği yaptığını, siyasal rejimin tüm ağırlığına ve baskılarına rağmen ne kadar incelikli işler çıkardıklarını düşünerek yürüdüm. Hatırlatmak gerekir; yönetmenlerin ve ekibin Berlin’deki prömiyerlerine seyahat etmeleri yasaklanmış ve yapım ofisleri, evleri, bilgisayarları aranmıştı.

Mahin’in hikayesi yaşlılık, yalnızlık, aşk ve kayıp üzerine oldukça iyi kaleme alınmış bir hikaye. Kendisi 70 yaşına merdiven dayamış, dul, kızı ve torunu yurtdışında yaşayan, uyku problemi çeken, kızıyla düzgün bir telefon konuşması bile yapamayan birisi. Alışverişle, çiçekleriyle ve arada görüştüğü kadın arkadaşları ile geçen bir rutini var. Ve bunların arasında, acaba tekrar âşık olmak, flört etmek mümkün mü sorusu Mahin için gelip kapıyı çalıveriyor. Ve ardından Mahin’in kendi rutinini kıran o  enteresan günü ve akşamı izlemeye başlıyoruz. Uzun uzun yazmak mümkün, kendimi tutmak da zor fakat filmin bir gösterimi de 14 Mayıs Salı günü 19:00’da, bildiğiniz üzere Kült Kavaklıdere’de. O yüzden şimdilik duruyorum. Belki festivalden sonra bir inceleme yazısında buluşmak üzere diyorum.  

Kayıtsız / Unfeeling (Özlem Çıngırlar – 2024)

Kayıtsız, Özlem Çıngırlar’ın ilk uzun metrajı ve festival serüvenine yeni başladı sayılır. Dün Ankara prömiyerini Uçan Süpürge Film Festivali kapsamında gerçekleştirmiş oldu. Hatta yönetmenin katımlıyla bir söyleşi de gerçekleştirildi. Kayıtsız’ın vizyon tarihlerini henüz bilmesek ve ne yazık ki festival programında ikinci bir gösterimi bulunmasa da takipçilerimize Nursel ve Perisa’nın İstanbul’da birleşen hikayelerini kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz şimdiden.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir