2. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde Adaylar Açıklandı!

Yazan: Gamze Çakan

2. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde heyecan dorukta! Türkiye’nin ilk ve tek vizyon gişe filmleri festivalinde finalistler belirlendi. Sektör temsilcileri tarafından büyük merakla beklenen finalist aday listesi için daha ilk günden binlerce oy kullanıldı. İzmir Film Festivali’nde Müslüm filmi 12 dalda, Arif v 216 11 dalda, Bizim İçin Şampiyon ve Deliler: Fatih’in Fermanı 9 dalda, Hürkuş Göklerdeki Kahraman 8 dalda, Ahlat Ağacı, Ölümlü Dünya ve Hedefim Sensin filmleri 7 dalda aday gösterildi. “En İyi” adayları açıklanan film festivalinde halk oylaması geniş katılımla devam ediyor. Ödül verilecek tüm kategorilerde, devam eden halk oylaması sonucunda kazananlar İzmir’de düzenlenecek ödül töreninde “Altın Artemis Ödülü” ile buluşacak.

Festival sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden devam eden halk oylaması büyük bir ilgi ile karşılandı. Konuyla ilgili olarak festival düzenleyicisi ASİTEM (Anadolu Sinema Televizyoncular Meslek Birliği ) yönetim kurulu başkanı Muammer Sarıkaya, “Geçen yıl halk oylamasında 103 ülkeden 1 buçuk milyon oy kullanılmıştı. Bu yıl festivali planlarken kendimize en az 5 milyon oya ulaşmayı hedef olarak koymuştuk. Ancak ilk hafta kullanılan oy oranlarına bakınca bu konuda mütevazı davrandığımızı anladık. Festivalimizin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden devam eden halk oylamasına çok yoğun bir ilgi var. Tüm altyapı çalışmamız ve desteğimize rağmen oylama başladığı andan bu yana iki kez yoğunluk nedeniyle sitemizde kısa süreli oy girişi yapılamadı. Ancak ilgili arkadaşlarımın müdahalesi ile şu anda hiçbir sorun olmadan dünyanın her yerinden yoğun oy girişi devam ediyor. Bu da bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Festivalimizin tüm adaylarını kutluyor başarılar diliyoruz.” dedi.

Ülkemizde vizyon filmlerinin yarıştığı ve en iyilerin noter onaylı halk oylaması ile belirlendiği ilk ve tek festival olan 2. Uluslararası İzmir Film Festivali, sinema sektöründe beklenen bir festival olma özelliğini taşırken, kısa sürede sektör açısından önemli bir eksiği de kapattı. Bir jüri kurulunun yer almadığı 2. Uluslararası İzmir Film Festivalinde geniş bir katılım amaçladıklarını ifade eden Sarıkaya, “Bir önceki yıl vizyona giren her film, festivalimizin doğal adayı. Biz hem adayların belirlenmesinde hem de Altın Artemis Ödülü’nü kazanacak “En İyi”lerin belirlenmesi noktasında geniş katılımlı bir sistem kurduk. Sayısı yaklaşık on bini bulan sektör profesyoneli diyebileceğimiz yapımcı, yönetmen, oyuncu, akademisyen, ses operatörü, senarist, makyaj uzmanı gibi farklı alanda uzmanlaşmış pek çok kişiye mail yoluyla ulaşarak festivalimizin internet sitesi üzerinden oylama yapmalarını sağladık. Önemli ve güzel geri dönüşler, eleştiriler ve fikirler aldık. Bu geri dönüşler festivalimizi geliştirme ve büyütme noktasında bizim için çok önemli ve kıymetli. Hepsini değerlendiriyoruz. Şu anda yine festival sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm ülkemiz ve yurt dışından halk oylaması ile yarışma devam ediyor. Altın Artemis Ödülü tam anlamı ile bir halk ödülü olacak ki bu da kazanan adaylarımız için çok değerli ve anlamlı olacak diye düşünüyoruz. Bunun yanında festivalimizde oylama dışında bırakılan Onur Ödülleri, Filme Değer Katan Ustalar Ödülü gibi özel ödüllerimiz de olacak. Türk Sineması’nın çok değerli isimlerine verilecek bu özel ödüllerle ilgili açıklamaları da yakın zamanda sizlerle paylaşacağız. Bu vesile ile bir kez daha, tüm halkımızı oy kullanmaya ve festivalimize davet ediyoruz dedi.”

2. Uluslararası İzmir Film Festivali kapsamında verilecek Altın Artemis Ödülü için adaylar aşağıda yer almaktadır:

En İyi Film

En İyi Yönetmen

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Erkek Oyuncu

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

En İyi Senaryo

En İyi Görüntü Yönetmeni

En İyi Kurgu

En İyi Sanat Yönetmeni

En İyi Kostüm Tasarımı

En İyi Görsel Efekt

En İyi Animasyon Filmi

Oylamaya bu adresten katılabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir