“Yuva”dan Yeni Teaser Fragman Yayınlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nin Biennale College Cinema bölümünde yapan ikinci filmi ‘Yuva’, 10 Mayıs’ta Başka Sinema dağıtımıyla vizyona giriyor. istos film yapımı filmden yeni teaser fragman yayınlandı!

10 Mayıs’ta Sinemalarda

İki yıl üst üste Venedik’te ilk iki filmiyle yer alan yönetmen Emre Yeksan’ın ikinci uzun metrajı ‘Yuva’, 38. İstanbul Film Festivali’nden En İyi Görüntü Yönetmeni (Jakub Giza), En İyi Erkek Oyuncu (Kutay Sandıkçı) ve Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel ödüllerini kazandı. Doğayla bir bütün olabilme amacıyla şehirdeki hayatını, ailesini ve geçmişini terk etmiş bir adamın hikâyesini anlatan ‘Yuva’ 10 Mayıs’ta sinemalarda gösterime girecek. Çekimleri İğneada’da yapılan filmin oyuncu kadrosunda Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel ve Okan Bozkuş rol alıyor.

Yuva

Yuva Ankaralı İzleyiciyle Buluştu

30. Ankara Uluslararası Film Festivali ulusal uzun film yarışma yapımlarından biri olan YUVA’nın gösterimi 22 Nisan Pazartesi akşamı Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapıldı. Gösterime yönetmen Emre Yeksan, kurgucu Selda Taşkın, sanat yönetmeni Osman Özcan ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu katıldı. Biletlerin tükendiği gösterime seyircilerin ilgisi yoğundu. Gösterim sonrası sinema yazarı Güvenç Atsüren’in moderatörlüğündeki söyleşide filmin düşünsel dünyasından, filmdeki kulübenin inşa sürecine, ormanda çekim yapmanın zorluklarına ve kurguda karar alma süreçlerine dair sorular geldi. Filmdeki gerçek ve hayal olan arasındaki ilişkiye dair bir yoruma Emre Yeksan şöyle yanıt verdi: “Hayalimizde olan, aslında bize çözümü gösteren şey olabilir. Sıkıntının içinden bakmaya devam ettikçe çıkışı bulamıyoruz. Sıkıntıdan kurtulmanın yolunun da hayal etmek, geçmişle ve gelecekle bağ kurmak olduğunu düşünüyorum. Bence içinde yaşadığımız dünyaya dair bugüne kadar önerilen çözümler de hep oralardan çıkıyor.”

Sinema Topluluklarıyla Birlikte Yuva Film Sohbetleri

‘Yuva’ 10 Mayıs’ta vizyona girmeden hemen önce sinema topluluklarının etkinliklerinde seyirciyle buluşuyor. Başka Sinema’nın düzenlediği, yönetmen Emre Yeksan’ın da katılacağı bu gösterimler Lüleburgaz, İstanbul, Mersin, İzmir, Kars’ta olacak.

Biennale College – Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri olan ‘Yuva’, Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir