Whiplash | Damien Chazelle

Yazan: Seyma Bal

Whiplash

Yönetmen: Damien Chazelle
Senaryo: Damien Chazelle
Oyuncular: Miles Teller (Andrew Neiman), J. K. Simmons (Terence Fletcher), Paul Reiser (Jim Neiman), Melissa Benoist (Nicole), Nate Lang (Carl Tanner), Austin Stowell (Ryan Connolly), Chris Mulkey (Frank), Jayson Blair (Travis), Kavita Patil (Sophie), Michael Cohen (Stagehand Dunellen), Kofi Siriboe (Greg), Suanne Spoke (Emma), April Grace (Rachel Bornholdt)
Türü: Dram/Drama
Yapımcı Firma: Sierra/Affinity, Bold Films, Blumhouse Productions, Right of Way Films
Yapım Yılı: 2014
Ülkesi: ABD
Süresi: 106 Dakika

Filmin Konusu:
Damien Chazelle tarafından yazılıp yönetilen “Whiplash”; New York’un en iyi konservatuvarı Shaffer’da birinci sınıf öğrencisi olan, küçük yaşlarından beri bateri çalan ve en büyük hedefi hayranı olduğu caz bateristi Buddy Rich gibi çalabilmek olan Andrew Neiman’ın yaşadıklarını anlatmaktadır.

Whiplash

Andrew bir gün antrenman yaparken okulun en prestijli ve en sert hocalarından Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher, Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band” e seçer.

Whiplash

Andrew, Grup Hank Levy’nin “Whiplash” adlı eserinde Fletcher’ın istediği tempoyu tutturamadığı için Fletcher tarafından tüm sınıfın içinde küçük düşürülür. Bunun üzerine Fletcher’ı etkilemek için, kendisinin dikkatini dağıttığına inandığı kız arkadaşı Nicole’u terk eder ve elleri kanayana kadar kendisini çalışmaya adar.

Filmin Ödülleri:
2014 Sundance Film Festivali / Dünya Prömiyeri
87. Akademi Ödülleri / “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses”
Altın Küre Ödülleri / “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”
BAFTA Ödülleri / “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses”

Filmin Fragmanı:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın